TUNALI; “Görev süreni laf ebeliği yaparak harcama?”
Çöpköy KM Tekstil’in ilave bina yapım aşamasında Belediyenin önce “YAP” sonra “DUR” neden izin verdin tartışmalarına
11 Haziran 2020 Perşembe 10:51

 

 

Çöpköy KM Tekstil’in ilave bina yapım aşamasında Belediyenin önce “YAP” sonra “DUR” neden izin verdin tartışmalarına katılan Uzunköprü MHP ilçe Başkanı Bircan Tunalı’yı eleştiren Belediye Başkanına Tunalı’dan cevap gecikmedi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Bircan Tunalı, Belediye Başkanının kendisi hakkında yaptığı eleştirilere yanıt vermek için bir Cafede yaptığı basın toplantısına MHP Geçmiş Dönem Belediye Başkan Adayı ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Şengül ve İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Av. İbrahim Guştur katılım sağladı.

 

Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ı şovmenliği bir kenara bırakıp, görev süresini laf ebeliğini yaparak harcamak yerine yatırım ve yatırımcılara destek vermeye davet ediyoruz.

 

Belediye Başkanının haksız yere işçileri çıkardığını, Mahkemenin işçilere yasal haklarını geri verdiğini ve bu süreçte Belediyenin kasasından çıkacak meblağların kimin tarafından ödeneceğini merak ettiğini anlatan İlçe Başkanı Bircan Tunalı, Belediyeyi keyfi idare etmenin cezasını Uzunköprü halkının çekeceğinin altını çizdi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Bircan Tunalı, basın toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Hanımefendinin, ilçemizde faaliyet yürüten bir firmanın kurumsal kimliğine ve bu firma bünyesinde 220 kişinin vermiş olduğu emeğe yönelik sergilediği tavrın gün yüzüne çıkmasının ardından; ayıbını örtme mücadelesi verirken kurmuş olduğu küstah cümlelerinin sonucunda zaruri olarak açıklama yapma gereği hissettik. MHP Uzunköprü ilçe başkanı olarak yapacağım bu açıklamada; Belediye Başkanımız Özlem Becan’ın, yerel bir siyasetçiye, özelliklede bir kadına yakıştıramadığımız benzetmeleriyle bizleri çekmek istediği bataklığa girmeyecek, haddini aşarak kurduğu cümleleri ile oluşturmak istediği siyaset bataklığının çamuruna Uzunköprü’müzü saplama çalışmalarına ortak olmayacağımızı özellikle belirtmek isteriz” dedi.

 

Belediye Başkanını, Belediye emekçilerinin ekmeğini elinden almakla suçlayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Bircan Tunalı, şöyle devam etti; “Geçtiğimiz hafta ilçemizde faaliyet yürüten bir firmanın istihdam kapasitesini 150-200 kişi daha arttırmaya yönelik başlatmış olduğu ek bina yapım çalışmalarına, destek olması gerekenlerin akıl almaz bir tutum sergileyerek engel olmaya çalışması üzerine açıklamalarda bulunmuş, Uzunköprü’nün istihdam sıkıntısının görmezden gelinmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu ifade etmiştik. Kurmuş olduğumuz cümlelerin ardından, Belediye Başkanımız Özlem Becan’da yaşanan sürece dair konuşmuş, söz konusu ek bina inşaatına sözlü olarak izin verdiğini ve inşaat çalışmalarına başlayan işvereni tebrik ettiğini kabul etmiş, ardından da işverenin belediyeye olan borcundan ötürü inşaatı mühürlediğini itiraf etmiş, böylelikle de bizim ifadelerimizin doğruluğunu kabul etmiştir. Sözlerinin devamında kibir salıncağında sallanmaktan başı dönmüş Belediye Başkanımız, 250 kişiye iş, aş veren iş adamımın borcunu konu ederek ticari itibarını sarsacak cümleler kurmuş, firmanın sözcüsü olarak tanımladığı şahsımın Uzunköprü’nün işsizliğini dert edindiğini söylemiş, sonrada bu tutarsızlığını 5393 Sayılı Belediye Kanunu kılıfına sokmak istemiştir. Yerel siyasetin içinde bulunan biri olarak, Uzunköprü’nün işsizliğini dert edinmemin Belediye Başkanımız Özlem Becan’a garip gelmesini anlıyor, belediye imkanlarını eş, dost ve yakın çevresine iş vermek için seferber eden, aile bireyleri kontenjanından işçi alabilmek için belediye emekçilerinin ekmeğini elinden almaktan çekinmeyen birinin bu durumu kavrayamamasını makul karşıladığımızı belirtmek istiyoruz. Başkanın sözlerinden yola çıkıp işin kanun boyutunu ele alacak olursak; Belediye kanun maddesi bilmekle bu kanunları herkese eşit ve adaletli olarak uygulamak arasında büyük fark olduğunu söylemeden yapamayız” dedi.

 

Sözleri ile yapılan hataları dile getiren İlçe Başkanı Bircan Tunalı, Belediye Başkanı yönetimde bulunduğu sürece hırsını görev süresi sona erdiği zaman kullanmasını tavsiye ederek şöyle devam etti; “5393 Sayılı Belediye Kanunu, bir belediye başkanının hırs ve itirazları uğruna iki dudağı arasında evirip çevrilecek bir kanun değildir. Bu yüzdendir ki hiçbir belediye başkanına sözle yapı izni vermeyi, daha sonrada çeşitli bahanelerle bu izni iptal edebilme özgürlüğünü vermemektedir. Ama gel gelelim belediyeyi babadan kalma esnaf dükkanı edasıyla yönetme arzusuyla yanıp tutuşan Sayın Başkan, ilçemizde 400 kişiye iş imkanı sağlamak niyetinde olan bir firmanın, belediyeye olan borcunu açıklamaktan çekinmeyerek itibarını yok sayacak kadar gaddar, bu davranışıyla ilçemize gelecek farklı yatırımcıların önünü tıkayacağını bilmeyecek kadar dar görüşlü olduğu ispat etmiştir. Konu edilen firmanın borcu, başkanın açıklamalarından anlaşılacağı üzere uzun yıllardır süre gelmektedir. Bu borcu ilk önce görmezden gelen Belediye Başkanı, ne olmuşta aradan geçen 15 gün içerisinde fikir değiştirmek zorunda kalmıştır. Kaldı ki firmanın belediye ile olan borç alacak ilişkisi başka bir konu, yapı izni ise başka bir konudur. Belediyenin alacaklarını tahsil etmek istemesi doğru olmakla birlikte, bu alacağı sözlü yapı izni verdiği işverenin yatırım malzemelerini alıp, gerekli anlaşmaları yaptıktan sonrasında şantaj malzemesi haline getirmesi ise son derece yanlış ve bir o kadar düşündürücüdür. İçerisinde anlaşılamaz çelişkiler barındıran bu durumda; “Belediye Başkanı Özlem Becan’ın 15 gün içerisinde vermiş olduğu iki karar arasında ki tutarsızlığının altında yoksa başka bir neden mi yatmaktadır?” düşüncesine kapılmamamıza neden olmuştur. Millet ittifakı bünyesinde yer alan Uzunköprü İlçe yönetim kurulu üyesinin söz konusu inşaata vermiş olduğu teklifin, diğer alınan tekliflerden yaklaşık 200-300 Bin TL fazla olması üzerine yarımcı firma tarafından değerlendirilmemesi ve nasıl olduysa bu ilçe yöneticisinin encümen tarafından gerekli iznin verilmediğini öğrenmesi üzerine yapmış olduğu şikayetin bu karar savrulmasında etkisinin olup olmadığı Uzunköprü kamuoyu tarafından açıklanması beklenen bir durumdur” diye konuştu.

 

“MİLLET İTTİFAKI BURADA DA ORTAK HAREKET ETMİŞ”

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Bircan Tunalı, devamla; “Millet ittifakı ilçe yönetim kademesi arasında, biri yakalamış, biri tutmuş, biri pişirmiş, biri yemiş misali yaşanan izahata muhtaç bu sürecin ardından, merak edilen bir başka hususta; Millet ittifakı çatısı altında siyaset yapan yöneticinin ek bina inşaatına dair diğer tekliflere nazaran daha yüksek olan yapım bedelinin yatırımcı firma tarafından kabul edilmesi halinde yine aynı muameleye maruz kalıp kalmayacağı olmuştur. MHP Uzunköprü İlçe Başkanlığı olarak niyetimiz asla 200 kişiye ekmek veren bir firmayı siyasete alet etmek değildir. Niyetimiz, bu gibi firmaların daha da artması uğruna mücadele etmek, gerektiği anda Uzunköprü’nün ve insanımızın kazanımları uğruna yanlışa dur diyebilmektir. Bu amaç uğruna, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan’ı şovmenliği bir kenara bırakarak, görev süresini laf ebeliğini yaparak harcamak yerine yatırım ve yatırımcılara destek olarak geçirmeye davet ediyor, yaşanan sürecin takdiri Uzunköprü kamuoyuna bırakıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
BANKALAR EMEKLİLİK HAYALİ KURANLARA KREDİ VERMİYOR
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi