6 bin dönüm arazi dinamitle patlatılacak
Keşan’ın Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi Köyleri ve Paşayiğit Mahallesine 200 metre yakınlıkta patlatma yöntemiyle
09 Haziran 2020 Salı 10:29

 

Keşan’ın Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi Köyleri ve Paşayiğit Mahallesine 200 metre yakınlıkta patlatma yöntemiyle linyit üretimi yapılması planlanıyor. Üretim için ÇED başvuru dosyası yayınlandı. ÇED raporunda yapılacak çalışmalarla yılda 36 ayrı patlatma ile yaklaşık 40 bin kilo anfo ve dinamit kullanılarak 5 bin 954 dönüm alanın patlatılacağı belirtildi. Konu hakkında 25 Temmuz 2019 tarihinde Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi Köyleri ve Paşayiğit Mahalle Muhtarları, Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne köy halkının itiraz dilekçelerini iletmişti.

 

Keşan’ın Karacaali, Maltepe, Çobançeşmesi Köyleri ve Paşayiğit Mahallesinde yaşayan vatandaşlar, 200 metre yakınlarındaki patlatma işlemi ile linyit kömür üretimi yapacak tesise karşı çıkıyor. 25 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak çalışma için köy muhtarları, Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne vatandaşların itiraz dilekçelerini iletmişti. Aradan bir yıl sonra yapılacak çalışmalar hakkında ÇED Başvuru Dosyası açıklandı. Raporda kaç hektar alanda çalışma yapılacağından ne kadar patlayıcı madde kullanıcılığına dair detaylar aktarıldı. Trakya Platformu Sözcüsü Av. Bülent Kaçar, yapılacak çalışmaların bölgedeki orman ve arazilere geri dönüşü olmayan zararlar vereceğini belirtti. Kaçar, Karacaali köyünde 30 Haziran 2020 günü Halkın Katılım Toplantısı yapılacağını belirtti.

 

BU PROJEYE KİM DUR DİYECEK?”

Kaçar, yapılacak olan doğa tahribatına karşı sessiz kalındığını belirterek kent yöneticilerini çağrıda bulundu; “Trakya’mızda azalan, yok edilen ormanlarımızın ve bu tür yatırımlarla yok edilen tarım alanlarımıza büyük bir tehdit olan bu projeye kim dur diyecek? Tüm üretici kuruluşlarını, üretici birliklerini, odaları, borsaları, Edirne İl Genel Meclisini, Keşan Belediye Meclisini ve yaşam savunucularını doğal varlıklarımızı korumak için bu yıkım projesine itiraz etmeye ve Halkın Katılımı Toplantısına katılmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
TÜİK’ten Rastgele Korona testi
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi