“Tarım sektörü üvey evlat muamelesi görmüştür”
İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, koronavirüs tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan
24 Mart 2020 Salı 11:35

 

İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, koronavirüs tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı” programında tarım sektörüne yer verilmediğini belirterek, tarım sektörünün üvey evlat muamelesi görmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ergin, Çin’den tüm dünyaya yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün “pandemi” ilan ettiği koronavirüs salgınının yarattığı risklere karşı hükümet tarafından önlem alındığını ve 100 milyar lira tutarındaki 19 maddelik tedbir paketinin açıklandığını ifade etti. En üst düzeyde alınan ve açıklanan önlemler arasında tarım sektörüne yer verilmemenin önemli bir eksik olduğunu dile getiren Ergin, tarım sektörünün stratejik bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

 

“Tarım sektörü desteklenmeli”

Tarım sektörünün desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Ergin, “Üreticilerin bir kez üretimden koptuktan sonra tekrar tarımsal üretime dönmeleri oldukça zordur ve hatta olanaksızdır. Gıda ve su, insanlar için en önemli ihtiyaç maddeleridir. Nedeni ne olursa olsun kriz dönemlerindeki toplumsal panik anlarında insanların marketlerde öncelikle gıda maddelerine yoğun ilgi göstermesi, sorunun çok boyutlu önlemlerle giderilmesini zorunlu kılmaktadır” ifadelerini kullandı. Açıklanan tedbir paketinde esnaf ve sanatkara kredi borcu ödeme kolaylığı getirildiğini hatırlatan Ergin, aynı uygulamanın çiftçileri de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini söyledi.

 

“Planlı üretime geçmeliyiz.”

Üreticiyi ve üretimi rahatlatıcı önlemlerin ivedilikle alınması ve ek desteklerin açıklanması gerektiğinin altını çizen Ergin, şöyle devam etti:“Tarımsal girdilerin üretilmesi ve üreticiye ulaştırılması konusunda ülkemiz için farklı seçenekler aranmalı, öncelikle tarımsal ilaç ve gübre olmak üzere yerli girdi üretimine yönelik gerekli ar-ge çalışmaları hızlandırılmalı ve süreç koşulsuz desteklenmelidir. Covid-19 salgınından ders çıkararak ülkemizde bir an önce tarım politikası değişikliğine gidilmelidir. Söylemler dışında somut olarak, ürün çeşitliliği ve üretim sürekliliğini sağlayan tarımsal üretim planlamasına geçilmeli; tarımsal ürün dışalımı kısıtlanmalı; girdi maliyetleri düşürülerek ürün desteklerinin artırılmasına yönelik çalışmalara derhal başlanmalıdır.

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi