Gaytancıoğlu: İşsizlik çağın hastalığı değil, Yanlış politikaların eseridir
Gaytancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada işsizliğin gençlerdeki antidepresan kullanımının artmasına neden olduğunu dile getirerek,
14 Şubat 2020 Cuma 14:01

 

 

Gaytancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada işsizliğin gençlerdeki antidepresan kullanımının artmasına neden olduğunu dile getirerek, bu konuda uzun vadeli politikaların üretilmesi gerektiğini ifade etti.

 

İşsizliğin çağın bir hastalığı olmadığını, Türkiye’ye mahsus bir olay olduğuna vurgu yapan CHP’li vekil, “Ülkede uygulanan politikalar yüzünden, ekonomi politikası da olmuyor. Ülkede maalesef günübirlik kararlarla, günübirlik politikalarla idare eden bir ekonomi var. Ciddi bütçe açıkları var, yatırımlar azaltılıyor. Yatırımlar azalınca yeni fabrikalar yeni yatırımlar göremiyoruz, insanlar güvende değil dolayısıyla işsizlik kendiliğinden oluşmaya başlıyor. Böyle olunca da Türkiye işsizliğe alıştı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi denilen bu referandumda tek adam sistemine geçiş ile birlikte yatırım çekilemez hale geldi, dış borç sürekli arttı. Dış borca ödediğimiz faiz dünya ülkelerinde daha önemli sıraya geldi. Tek adam rejiminin gelmesiyle birlikte Türkiye’ye güven azaldı. Dış politikalarda yapılan hatalar, ekonomi politikalarının hataları, bütçe açıkları işsizliği doğurdu” şeklinde konuştu.

 

Açıklanan rakamların gerçek işsizliği yansıtmadığını ve işsizliğin daha büyük noktalarda olduğunu belirten Gaytancıoğlu, açıklamasına şöyle devam etti:

 

 “işsizlik daha fazla. Açıklanan yüzde 13,4 oranında oranda günlük girdi çıktı yapan, sezonluk çalışan işçilerde katılıyor. 8 milyona varan işsiz var, bu da çalışabilir nüfusun yüzde 20’sine denk geliyor. Gençlerdeki işsizlik daha fazla. Bu işsizlik gençlerin moralini, motivasyonunu bozuyor. İşsizlik gençleri ciddi bir depresyona sokuyor, gençlerde antidepresan kullanımı Türkiye’de çok fazla. Gençler en verimli çağlarında iş üretemez olduklarını düşünmeye başlıyor. Gençleri üretime yönlendirecek politikalar oluşturulması lazım. Günübirlik değil, uzun vadeli politikalar, istihdam yaratacak politikalar üretmek lazım. Hükümetin bu yönde hiçbir adımını göremiyoruz. Ülkenin kendi kedine üretim yaptığı sektörlere yönelmediğini görüyoruz. İmalat sektörü, tarım sektörü de böyle. Tarımsal desteklemelere baktığımızda son derece az, imalat sektörü de dışa kaçıyor.

 

Türkiye’de enerji maliyetleri çok yüksek, girdiler de çok yüksek olunca yatırımcı iş sahaları açmıyor, var olanları korumaya çalışıyor. Bunun için Türkiye politikalarının değişmesi lazım. Sermayeye güvenilir politikalar sunulması lazım. Bunu AK Parti iktidarında maalesef göremiyoruz.

 

Bütçe rakamlarında 140 milyon TL açık olduğunu biliyoruz, bu açığın kapatılması için her şeye zam yapılıyor. Maliyetler artıyor, artan maliyetlerle de işçinin çok çabuk işten çıkarıldığını görüyoruz. İstihdama katkı yok. Uzun vadeli, yatırım yapacak politikalar üretilmesi lazım." dedi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Sağlık çalışanlarına duyuru!
Kayıp sayısı artıyor
Meriç’te giren-çıkan kontrol ediliyor
Bayram ikramiyeleri 7-11 Nisan’da ödenecek
Fırınlara koronavirüs denetimi
Özel araçla seyahat edenler kontrolden geçecek
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi