Kayıtlar Haziran’da bitiyor
Uzunköprü’deki tarım üreticilerini yakından ilgilendiren ÇKS kayıt işlemleri başladı. ÇKS kayıtlarının Haziran ayında biteceği öğrenilirken
14 Şubat 2020 Cuma 13:58

 

Uzunköprü’deki tarım üreticilerini yakından ilgilendiren ÇKS kayıt işlemleri başladı. ÇKS kayıtlarının Haziran ayında biteceği öğrenilirken Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, kayıt işlemlerinin son güne bırakılmamasını belirtti.

 

Tarımsal faaliyetlerde Edirne genelindeki ilçeler arasında ön plana çıkan Uzunköprü’deki arazilerde her çeşit ürünün hasadı yapılıyor. Hasadı yapılan ürünler ülke içinde ve yurt dışındaki pazarlarda alıcı buluyor. İlçenin tarımsal alanda atılımlar devam ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Uzunköprü İlçe Müdürlüğü ve Uzunköprü Ziraat Odası da verimli arazilerde tarım üretimi yaparak ilçedeki üretimi arttıracak olan çiftçilere desteklerini sürdürüyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Uzunköprü İlçe Müdürlüğü de her sene kayıt yaptıran üreticilere ekilen ürünün her dekarına gübre ve akaryakıt desteği veriyor. Verilen desteklerden yararlanılabilmesi için üreticilerin ÇKS kayıt sisteminde olmaları gerekiyor. Destek almak isteyen üreticiler için hayati önem taşıyan ÇKS kayıtları başladı.

 

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanı olarak tanımlanıyor. ÇKS’de tarımsal desteklemelerin izlenmesi, denetlenmesi, raporlanabilir ve sorgulanabilirliğinin sağlanması gibi pek çok işlem yapılıyor. Aktif olarak tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerin özlük bilgileri, faaliyetleri sırasında kullandıkları varlıklar, ürün deseni, ortalama verimlerin kayıt altında tutulduğu, tarımsal desteklemelerin uygulandığı, izlendiği, denetlendiği, tarım politikalarının oluşturulmasında yararlanılan sisteme çitçilerin kayıt yaptırmaları büyük önem arz ediyor. Üreticiler sisteme kayıt olarak hak ettikleri prim desteklerini alabiliyor. 2020 yılı ÇKS kayıt işlemleri geçtiğimiz günlerde başladı. Kayıtların başlamasıyla Uzunköprü Ziraat Odası’nın çalışma ofisine üreticiler gelerek kayıt işlemlerini gerçekleştiriyor.

 

İŞLEMLER ZİRAAT ODASINDA YAPILIYOR

Uzunköprü Ziraat Odası’na kayıtlı çiftçiler mevcut kayıtlara rağmen odadaki işlemleri Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, ÇKS kayıtlarıyla ilgili olarak “2020 yılının ÇKS kayıtları kısa bir süre önce başladı. Çiftçilerimizi yakından ilgilendiren kayıtlar hakkında gerekli duyuruları yaptık. Bu yılın ÇKS işlemleri haziran ayında noktalanacak. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ÇKS kayıtlarını son güne bırakılmadan daha erken bir tarihte odamıza gelerek yapılmasını önemle rica ediyorum” diyerek üreticileri bilgilendirdi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi