İHTİYAR: İmar Paftası ıslak imza ile onaylandı
Bugün Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasında OSB’nin askı süreci le ilgili yapılan toplantıda UTSO Başkanı Ercan İhtiyar açıklamalarda bulundu.
05 Şubat 2020 Çarşamba 16:08

 

Bugün Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasında OSB’nin askı süreci le ilgili yapılan toplantıda UTSO Başkanı Ercan İhtiyar açıklamalarda bulundu.

 

İhtiyar toplantıya katılanlara OSB ile ilgili gelişen süreçle ilgili yaptığı açıklamada: “İlçemizin ekonomik durumu, işsizlik seviyesi ve göç durumu hepimizin malumu, tarım ve hayvancılığı önemseyeceğiz; aynı zamanda bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için sanayileşeceğiz. Sanayi olmadan kalkınma ve bölge zenginliğinden söz edilemez.

 

OSB’NİN ALANI ÇALILIK

Bizim görev ve sorumluluğumuz tam da burada başlıyor. Bulunduğumuz kurum Ticaret ve Sanayi Odası’nın görev ve sorumluluklarından bir tanesi olan sanayi’yi geliştirmenin tek yolu da yatırımcıları teşviklerden yararlandırabilmek için Organize Sanayi Bölgeleri kurmaktan geçer. Meclis üyelerimiz ve Müteşebbis heyetimiz ile ilçemizi ve bölgemizi kalkındırmayı görev addediyor, gece gündüz demeden çalışıyoruz.

 Uzunköprü OSB’nin başlangıcı odamız Meclis ve Yönetim Kurulu’nun kararı ve desteğiyle 2016 yılında başlamıştır. Yer olarak hazineye ait Uzunköprü Kavacık Köyü Ardıç Bayırı Mevkii 1990’lı yıllarda statüsü “ÇALILIK” olarak belirlenmiştir. 2017 yılı Mayıs ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri ve Edirne’deki ilgili müdürlüklerin katılımıyla Yer Seçim Komisyonu toplanmış komisyonda herhangi bir olumsuz görüş bildirilmediğinden yer seçimi kesinleşmiştir. 2017 yılının Aralık ayında bakanlıktan izin alınarak OSB tüzel kişiliği resmi olarak kurulmuştur.”

 

OSB’YE BİR KİŞİNİN İTİRAZI OLDU

İhtiyar açıklamanın devamında: “Tüzel kişilik oluşturulduktan sonra 2018 yılında OSB arazisinin 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na işlenmesine yönelik talep bakanlığa iletilmiş talebe Uzunköprülü bir vatandaştan itiraz gelmiş ancak itiraz bakanlıkça reddedilmiştir. 2018 yılı Kasım ayında Kavacık Köyü’nde OSB ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlenmiş; toplantıda köy halkının çekinceleri tek tek not edilmiş buna rağmen oda olarak haksızlığa uğramış ve hakkımızda hukuka aykırı işlemler yapılmış algısı yaratılmaya çalışılmıştır. Doğaldır ki bu algının doğruluk payı yoktur.

 

BİRÇOK İDDİA İMAR PAFTASI OLUŞMADAN, KULAKTAN DOLMA BİR ŞEKİLDE VE ALGI YARATMA AMACIYLA OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILMIŞTIR. ÇÜNKÜ İMAR PAFTASI ISLAK İMZA İLE GEÇTİĞİMİZ ÇARŞAMBA GÜNÜ HENÜZ ONAYLANMIŞTIR.

 

2018 yılı sonlarında köy halkının çekincelerini gidermek üzere çalışmalara başlanmıştır. Yaklaşık 1 yıldır, bu çekinceleri ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bu çerçevede öncelikle köy mezarlığına yakın bölümde yer alan kısma fabrika için planlama yapılmamıştır. Ayrıca mevcutta köy içi yollardan geçen OSB girişi için yoğunluk olması durumunda alternatif yol güzergahı belirlenmiştir. İlgili bakanlıklarla iletişime geçilmiş, projeler çizdirilmiş ve gerekli protokoller yapılmıştır.

 

Süreç yoğun çalışmalar gerektirmiş, imar planı hazırlıkları tamamlanmış ve 2019 yılı içerisinde alternatif yol için Karayolları Genel Müdürlüğü’nden onay alınmıştır. Alternatif yol ile ağır tonajlı araçlar köye girmeden OSB ye ulaşma imkanına sahip olacaktır.”

 

OSB’NİN SINIRLARI NETTİR

İhtiyar; “OSB parselleri ve sınırları nettir.  Ne mezarlığı ne de ağaçlandırılan kısmı içine alması söz konusu değildir. “Evlerin çatısına bitişik fabrika olması” diye de bir şey ise asla söz konusu olamaz. Hazırlanan imar paftaları ve bu paftalara ve tasarımlara mesnet teşkil eden tüm kurum görüşleri dikkate alınarak işlemler yapılmıştır.  Sağlık koruma bandı ve imar çekme mesafeleri nedeniyle kendi parsel sınırlarımıza bile fabrika inşası söz konusu değildir. Ayrıca OSB kurulacak parsellerin OSB tüzel kişiliğine devri için gerekli işlemler yapılmıştır.   

 

Devir işlemi sonunda imar planları hazırlanarak bakanlığa sunulmuştur. 2019 yılının Ekim ayında Bakanlık yetkililerince planlar incelenmiş bazı küçük değişiklikler ile Bakanlık Oluru’na sunulmuştur. Bildiğiniz üzere 03.02.2020 tarihi itibariyle Bakanlık oluru verilerek Uzunköprü OSB İmar Planı 1 hafta süre ile askıya çıkarılmıştır. Askıdan indiği andan itibaren çalışmalar devam edecek, süreç basın mensuplarımız ve halkımızla paylaşılacaktır”ifadelerine yer verdi.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Sağlık çalışanlarına duyuru!
Kayıp sayısı artıyor
Meriç’te giren-çıkan kontrol ediliyor
Bayram ikramiyeleri 7-11 Nisan’da ödenecek
Özel araçla seyahat edenler kontrolden geçecek
Fırınlara koronavirüs denetimi
Belediye dezenfektan otomatı yerleştirdi
Keşan Maltepe Köyü karantinaya alındı
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi