ALGÜL; “Kimsenin görüşü alınmadan yapılan Otogar uygulaması “Dayatmadır”
Belediye Başkanı tarafından dayatma yapıldığını iddia eden Ak Parti Belediye Meclis üyesi, gurup sözcüsü Av. Orkan Algül,
10 Ocak 2020 Cuma 12:23

 

 

Belediye Başkanı tarafından dayatma yapıldığını iddia eden Ak Parti Belediye Meclis üyesi, gurup sözcüsü Av. Orkan Algül, Salı günü meclis toplantısında gündeme gelen ve oylama sonucu oy çokluğu ile geçen yeni Otogar yerinin hiçbir belediye meclis üyesine ve STK temsilcilerine danışılmadan ben yaptım mantığı ile oylamaya sunulan yeni otogar yeri baş ağırtacak dedi.

 

Gurup sözcüsü Algül, Mecliste yaptığı konuşmada, “Yeni ve modern bir otogar alanı Uzunköprü'nün ihtiyacıdır. Fakat yerinin tespit edilmesi dayatma ile değil, uzlaşı ile, danışarak, bilimsel metodlardan yararlanarak, tarihsel hataları unutmadan yapılmalıdır” ifadelerini kullanan Algül, Mecliste yaptığı konuşmasına şöyle devam etti.

 

OTOGAR YERİNİ KİM TESPİT ETMİŞTİR?

“Öncelikle tüm vatandaşlarımızı doğrudan etkileyen, ulaşım temel hizmetinin sağlandığı yer olacak OTOGAR projesinin yangından mal kaçırırcasına hızlı şekilde karar aşamasına getirilme çabasını anlamış değiliz. Bu konudaki haris tutum bize endişe vermektedir. Şehrimizde yer alan bütün mahalleler birbirinden değerlidir. İsteriz ki tümü kalkınsın, hiçbiri diğerinden geri kalmasın. Fakat otogar projesi bir muhtarlık hizmeti değildir. Şehirde yaşayan tüm vatandaşların üstün menfaatlerini gözetmek, genel bir faydayı hedeflemek zorundayız. Kavak Mahallesine yapılması şehrimiz için gerçekten faydalı olacaksa biz bunu desteklemeye hazırız. Fakat bu şehrimize yapılacak otogarın yerini kim tespit etmiştir? Bu tespitte uygulanmış olan kıstaslar nelerdir? Bilimsel bir çalışma yapılmış mıdır? Şehir plancılarından görüşler alınmış mıdır? STK'ların ve vatandaşların konu hakkında görüşleri nelerdir? Bu aşamalardan geçmeden bir yer belirlemenin adı kimse kusura bakmasın ama ''dayatma'' dır. Halkın menfaatleri gözetildiyse bunu lütfen nedenleriyle izah ediniz. Aksi takdirde halkın menfaatleri kısmının içi boş kalması durumunda imar durumlarına tesir edecek bu büyük hamlenin menfaat kısmı her tür şüpheye açık hale gelir. Biz bu denli şüphelerin ortasında yer almak istemeyiz.”

 

PARTİZANLIKLA DEĞİL, UZLAŞARAK YAPALIM

Algül devamla; “Elbette bir otogar yapalım, otogarı şehrin vitrini olarak düşünüyoruz ama şehrimizin girişleri berbat halde şehrimizi bilmeyen biri köye mi giriyor? Beldeye mi giriyor? Belli değil. Edirne-Çanakkale yolundan şehrimize bağlanan yollar utanç verici halde. Biz isterdik ki evvela bu basit sorunlara çözümler üretilsin. Bakın şehrimizin ağzı bu tip ''ben bilirimci'' hareketlerden çok yandı. Geçmişini bilmeyen geleceğini kuramaz...Şuan eski otogar olarak tabir ettiğimiz Cumhuriyet Mahallesinde atıl durumda kalmış olan otogar alanı izbe bir durumdadır ve bölgede yaşayan halkı huzursuz etmektedir. Hemen arkasında devlet yurdumuz bulunmakta öğrenciler geceleyin karanlıkta endişe içerisinde bu otogar alanının bahçesinden geçmektedir. Burada her tür pisliği görmek mümkün. Partizanlık gütmüyoruz, elbet herkes hatalar yapabilir. Kimse oranın bu halde olmasını istemezdi. Fakat bir hata içerisinde bulunmak istemiyoruz. Yakın geçmişte yapılan bir hatanın aynısını yapmak ve bunun neticelerini halkın sırtına yüklemekten hicab duyarız. Bakın sadece bu da değil şuan atıl durumda kalan otogar hizmete hazırlanırken vatandaşlar buradan dükkanlar kiraladı. Otogar neredeyse hiç hizmete açılmadı fakat belediye burada dükkan kiralayan vatandaşlara icra takipleri yaptı. Yani amiyane tabirle ''ben hizmeti buraya yapıyorum gelin dükkan tutun'' çok kısa bir zaman sonra ''ya ben hata yaptım vazgeçtim burada hizmet veremem, ama kiralarınızı ödeyin'' belediyelerin bunu yapma lüksü yok. Düşünmeden verilecek bir karar da da tarihin tekerrür etmesi kuvvetle muhtemel. Uzun lafın kısası, yeni ve modern bir otogar alanı Uzunköprü'nün ihtiyacıdır. Fakat yerinin tespit edilmesi dayatma ile değil, uzlaşı ile, danışarak, bilimsel metodlardan yararlanarak, tarihsel hataları unutmadan yapılmalıdır. ''Birlikte yapacağız Uzunköprü'' sloganınızın arkasında durun. Şimdi burada karar verecek belediye meclis üyelerinin de elini vicdanına götürmesi gereklidir. Lütfen bu konuda partizanlık gütmeyelim. Şehrin geleceğine yönelik bu konuda karar verirken vatandaş olarak düşünelim. Yoksa bakın Fuzuli ne diyor '' Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil''

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kaymakam Erdoğan'dan Okullarımıza Halı Saha Müjdes
Türkiye'de can kaybı 168'e yükseldi!
BİLGİN: “BİZ BİZE YETERİZ TÜRKİYEM”
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi