Otopark ücreti değil, İşgaliye bedeli alacakmış?
Uzunköprü Belediyesi’nin bazı sokak ve caddelerde uygulayacağı ücretli park uygulamasına kılıf buldu.
06 Ocak 2020 Pazartesi 13:43

 

Uzunköprü Belediyesi’nin bazı sokak ve caddelerde uygulayacağı ücretli park uygulamasına kılıf buldu. Ücretli park uygulamasının adını değiştirerek yollara park edilen araçlardan işgaliye bedeli olarak alacakmış?

 

Uzunköprü Belediyesi Encümen kararı ile yol kenarlarındaki ücretli park uygulaması yakında başlıyor. Belediye bu nedenle 10 işçi alarak ilk sinyali vermiş ve Belediyenin Fen işleri ekipleri belirlenen park alanlarına çizgi çekti. Şehri örümcek ağı gibi sarmaya başlayan ücretli parklar nedeniyle sürücüler ücret ödemeden aracını park edemeyecek. Belediyenin yasal olmamasına rağmen uygulamak için ilk adımı attı. Bu yeni park uygulaması nedeniyle esnaflar dükkanının önüne aracını park edemeyecek. Esnaf aracını park ettiği zaman belediyenin belirlediği işgaliye bedelini ödeyecek.

 

İmar kanununa göre ise, Sokaklar ve kaldırımlar kamu malı olduğu için tapusuz bırakılmışlardır. Bu durumda belediyelerin yaptığı işlem kanunsuz olup hukuki sürecin uzun sürmesinden faydalanarak vatandaşa dayatma uygulamaya çalışmaktadırlar.

 

Bilindiği gibi Belediye Kanunlarında her proje gerçekleştiğinde yapılan bir binanın otopark yoksa belediyeye otopark parası yatırılmaktadır. İlçede yaşayan vatandaşlar bu paraların nereye gittiğini sorgulamak daha doğru olacak ve belediye yetkililerinin bu konuda vatandaşı aydınlatmak zorunluluğu vardır.

 

İlçede her yerin ücretli otopark olması nedeniyle müşteri kaybının yaşanacağına dikkat çeken esnaflar, bazı sürücüler park ücreti vermemek için aracını uzak bir noktaya park edecek. İlçede tüm bu sorunlar yaşanırken duyarlı bazı vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları ise konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor. Danıştay'a açılan davalarda vatandaşın lehine karar çıkmış, yol üzerinde vatandaştan alınan park ücretinin hukuka aykırı olduğu ifade edilmişti. Danıştay, yolların amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği gerekçesi ile düzenlemeyi iptal etmişti.

 

Uzunköprü Belediyesi’nin Encümen kararı ile başlatacağı yollardaki park uygulaması fiyatları saat başı 1TL’den başlayıp 9 TL’ye kadar çıkıyor.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Yarın Maskesiz çıkma!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi