Demokrasi STEM Okulu Oldu
Uzunköprü Demokrasi İlkokulunda öğrencilerin fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında aktif rol almalarını hedefleyen
10 Aralık 2019 Salı 09:53

Uzunköprü Demokrasi İlkokulunda öğrencilerin fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında aktif rol almalarını hedefleyen " STEM Okulu Projesi" kapsamında eğitim verilen Demokrasi İlköğretim ‘STEM Okulu Etiketi’ almaya hak  kazandı.

 

STEM Okul Etiketi, bir okulun çevrimiçi güvenlik seviyesini değerlendirmek için farklı faktörleri dikkate alır. Bir STEM Okulu, farklı kilit unsurlar ve kriterler ile karakterize edilen açık bir STEM stratejisine sahip bir okul olarak tanımlanmaktadır.

 

Amacı, Avrupa okullarına Avrupa çapında bir akreditasyon ve destek hizmetinin yanı sıra öğretmenler, okul müdürleri ve okul personelinin okul düzeyinde STEM stratejileri hakkında bilgi alışverişinde bulunabilecekleri çevrimiçi bir ortam oluşturmaktır. 

 

Avrupa Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından yönetilen Avrupa Okul Ağı (European Schoolnet - EUN) Konsorsiyumu disiplinler arası STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) eğitimini yaygınlaştırmak amacıyla çeşitli projeler yürütmektedir. Avrupa Okul Ağı tarafından okullarda sorgulama, araştırma, üretme ve buluş yapma becerilerini geliştirmeye yönelik STEM eğitimi stratejisi belirleyen okullar için STEM Okulu Etiketi projesi başlatılmıştır. STEM Etiket Projesi Bakanlığımızın 2023 Vizyon Hedeflerinde yer alan ''Öğrenme Süreçlerinde Dijital İçerik ve Beceri Destekli Dönüşüm'' Temasının gerçekleşmesine doğrudan katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Bu bağlamda halen yürüttüğümüz ''Little Stemist ve A Story of Stem'' kurucu ve katılımcı olduğumuz projeler ve öncesi yapılan değerlendirmeler neticesinde Uzunköprü Demokrasi İlkokulu ''STEM OKUL ETİKETİ'' almaya hak kazanmıştır.

 

STEM okulları fen, teknoloji, mühendislik ve matematiğin proje ve problem tabanlı öğrenme gibi öğrenme modelleri ile uygulandığı okullardır. Bu okullarda 21. Yüzyıl becerilerine uygun olarak eleştirel düşünme, işbirliği yapma, yaratıcılık ve iletişim becerileri de ön plandadır.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi