Temiz hava denetimi yapıldı mı?
Uzunköprü Belediyesi’nin görevi olan kömür satış yerleri ve merkezi ısıtma sisteminde kömür kullanan apartmanlar denetleniyor mu?
06 Aralık 2019 Cuma 10:32

 

Uzunköprü Belediyesi’nin görevi olan kömür satış yerleri ve merkezi ısıtma sisteminde kömür kullanan apartmanlar denetleniyor mu?

 

Uzunköprü Belediyesi, kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte ısınmadan kaynaklanan soba ve kaloriferlerin neden olduğu hava kirliliğini önlemek için ilk olarak kömür satış noktalarında denetimlere başlayıp ne gibi tedbirler aldı.

 

Kışın ilk günlerine girdiğimiz bu günlerde Uzunköprü Belediyesi’nin asli görevi olan hava kirliliğini önlemek için çalışmalarını sürdürüyor mu? Belediye kömür satış yerlerini ve merkezi ısıtma sisteminde kömür kullanan apartmanları aralıksız denetliyor mu?

 

Uzunköprü Belediye Zabıtası hava kirliliği denetim ekipleri, izin belgesi olmadan satış yapan ya da yılda en az iki kez alınan numunelerin analizi sonucunda, sattığı kömürün standartlara aykırı olduğu tespit edilen bu firmalara Çevre Kanunu kapsamında 533 bin TL’lik idari para cezası kesildi mi? Belediye tarafından şimdiye kadar denetlediği standartlara aykırı kömürlerin satışını durdurdu mu?

 

KAÇAR; BELEDİYELER SORUMLULUKTAN KAÇAMAZ?

Yaşanan hava kirliliğin boyutları hakkında Trakya Çevre Platformu Hukuk Kurulu üyesi Avukat Bülent Kaçar, Uzunköprü’de solunan havanın Avrupa Birliği (AB) sınır limit değerlerinin üzerinde seyrettiğini kaydetti.

 

Kaçar, şunları söyledi: “2018 yılından beri Uzunköprü’de hava kalite endeksi 100’ü aştığı için hava çok sağlıksız durumda. Adım adım kansere, çeşitli kronik hastalıklara doğru yaklaşıyoruz. Havadaki şu anki maddeler kanserojendir.” diyerek yetkilileri göreve çağırdı.

 

Daha önce Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerin yetkisi belediyelere devredildi.

 

19 Temmuz 2019 tarihinde Edirne Valiliği tarafından İl Mahalli Çevre Kurulu kararlarında şu ifadeler yer aldı; Isınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin kontrolü yönetmeliği kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yetki devri yapılmış olan Belediye başkanlıklarınca, belediye mücavir alan içerisindeki yakma sistemlerinin ve kullanılan yakıtların kömür satış yerleri ve kömür satıcılarının konut ve iş yerlerinin denetimi kontrol amaçlı numune alma ve analiz yaptırılması işlemleri ve gerekli yasal işlemler ilgili belediye başkanlığı tarafından yapılacaktır.

 

Yetki devri yapılmamış olan belediye sınırları içerisindeki alanlarda yakma sistemlerinin, satışa sunulan yakıtların ve satıcıların belgelerinin denetiminde ilgili belediyeler yetkilidir. Bu amaçla kaymakamlık ve belediyeler izin verilmeyen ve belirlenen özellikleri sağlamayan yakıtların kullanılmaması, yakıtların dağıtımı, yerleşim yerlerine girişi, satışı ve nihayi kullanım aşamalarında gerekli kontrol ve denetimlerin yapılması için denetim ekiplerini oluşturacaklardır” ifadelerini kullandı.

 

Bilindiği gibi hava kirliliğinin önlenmesinde kaliteli yakıt kullanımı ve yakma sistemlerinin tekniğe uygun olması önem taşıyor. Denetim ekipleri, yurttaşlardan ve apartman yönetimlerinden baca temizliklerini zamanında yaptırmaları için uyarıda bulundu mu? Yurttaşlar, kömürü tutuştururken odun kullanılması ve yakıt özelliği taşımayan boyalı ve cilalı malzemeler ile plastik malzemelerin kesinlikle kullanılmaması konusunda uyarıldı mı?

 

Denetimlerin, vatandaşların sağlığı, daha temiz ve sağlıklı bir ortamın oluşturulması ve hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla yapıldığı denetimlerde anlatıldı mı? Uyarılara rağmen gerekli önlemleri almayan site veya konut sahipleri hakkında şimdiye kadar yasal işlem yapıldı mı?

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi