‘Ne bulursan yak’ hava kirliğine neden oluyor
Uzun süredir kirliliği ile bölgedeki yaşama kaygı verici etkilerinin gözlemlendiği Ergene Nehri'nin temizlenmesine yönelik çalışma
04 Kasım 2019 Pazartesi 09:19

 

 

 

Uzun süredir kirliliği ile bölgedeki yaşama kaygı verici etkilerinin gözlemlendiği Ergene Nehri'nin temizlenmesine yönelik çalışma başlatılması için çabaları sürerken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava İzleme Kalite Ağı'nın yaptığı ölçüme göre geçtiğimiz yıl 10 Aralık 2018 pazartesi günü Uzunköprü'de Türkiye'nin en sağlıksız havası tespit edildi.

 

Sanayi atıkları dolayısıyla hayatın zorlaştığı bölge, havasıyla da tüm canlıların sağlığını tehdit ettiği bölgemizde yavaş yavaş soğuk havaların kendisini hissettirdiği ilçemizde, geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız soba ve kaloriferlerin kullanılması havadaki kirlilik oranını bu yıl artıracak mı? Yetkililer, Uzunköprü’de mahalle aralarında ve varoş bölgelerinde el altından satılan kalitesiz kömürlerin arttığını vurgularken, özellikle hamilelerin ve bebeklerin tehlike altında olduğunu belirttiler.

 

Uzunköprü’de geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl daha fazla artış göstereceği iddia edilen hava kirliliğinin, ilçenin kent merkezini etkisi altına alacağı öne sürülüyor. Kış mevsimine girilmesiyle beraber soba ve kalorifer kullanımının da etkileyeceği hava kirliliğinin, akşam ve gece saatlerinde zirveye çıkacağı iddia ediliyor. Vatandaşlar yetkilileri bilhassa çukur bölgede kalan yaşam alanları için acil önlem çağrısında bulundu.

İlçede gelmiş geçmiş idareciler yüzünden plansız yapılaşmanın ve git gide artan yüksek konutların da en büyük etkenler arasında yer aldığı iddialar arasında yer alıyor. Uzunköprü’nün yıllardır kahrını çektiği ve en büyük zararı yaşayan bölge olarak bilinen kirli Ergene nehri havasını soluyan vatandaşlar şimdi de kirli havanın Uzunköprü’ye yığıldığı bir çukurda yaşıyoruz. İlçede hava kirliliğinden hamileler, bebekler ve gelişme çağındaki çocukların etkilendiği ve hayat pahalılığı yüzünden vatandaşların ne bulurlarsa yakmaya çalıştıkları, yetkililerin etkin denetim süreçlerinin gerçekleştirilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. 

 

Bu konuda çok hassas olan vatandaşlar hava kirliliğine neden olan, mahalle aralarında ilçeye kaçak giren, el altından satılan kalitesiz kömürlerin artış gösterdiği bir ortamda ilçede hava kirliliğine neden olan kalitesiz kömürlerin satışlarının engellenmesi ve denetimlerin sıklıkla yapılması ciddi bir denetimle sorunun çözüleceği yoksa vatandaşların kış aylarında hava kirliliği ile karşı karşıya kalacağı konuşuluyor.

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi