Gaytancıoğlu’ndan Albayrak’a soru önergesi
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu , Albayrak’a sordu: “Çiftçinin kullandığı kredilerin faizleri düşürecek misiniz?”
19 Ekim 2019 Cumartesi 13:55

 

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ,  Albayrak’a sordu: “Çiftçinin kullandığı kredilerin faizleri düşürecek misiniz?”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması isteğiyle verdiği yazılı soru da “Çiftçinin kullandığı kredilerin faizleri düşürecek misiniz?”  diye sordu.

 

Çok ağır ekonomik koşullarda üretmeye çalışan çiftçinin haciz tehditleriyle tarlasını ekemez hale geldiğine vurgu yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu: “Yüksek maliyetler, maliyetleri karşılamayan ürün fiyatları, yeterli olmayan ve zamanında alınamayan destekler çiftçimizi üretimden koparmış, elinde avucunda ne varsa satmaya gidecek kadar zor durumda bırakmıştır. Çiftçimiz faiz oranları çok yüksek olması nedeniyle kredi kullanmamış ya da yüksek faizli kredilerden kullanmak zorunda kalmıştır. Binlerce çiftçi haciz dosyalarıyla karşı karşıyadır” dedi.

 

Çiftçinin kullandığı kredilerde faizlerin hızla düşürülmesi gerektiğini, traktör ve tarımsal makine alımlarında yine çok düşük faizle kredi kullanma imkânı sağlanması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu çiftçilerin daha önce yüksek faizle kullandığı kredilerde de yapılandırmaya gidilmesini istedi.

 

AKP’nın enflasyonun yüzde 10’un altına indiğini açıkladığını, konut ve yerli otomotiv alımlarında faiz oranlarını aşağı çektiğini hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Bakan Albayrak’a;  “çiftçilerin kullanmış olduğu kredilerin faizlerinin düşürülmesi için bir çalışmanız var mıdır? Kamu Bankalarının yerli otomotiv alımlarında sağlamış olduğu desteğin bir benzerinin traktör ve diğer tarımsal makinelerin alımında sağlamayı düşünüyor musunuz? Yüksek faizle borçlanmak zorunda kalan çiftçilerimize konutta olduğu gibi düşük faizle borçlanma ve borçlarını yeniden yapılandırma imkânı getirecek misiniz?” sorularını yöneltti.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Türkiye Cumhuriyeti ağır ekonomik sorunlar yaşamaktadır.  İşsizlik oranları rekor seviyelerdedir. Ekonomik küçülme, yüksek enflasyon ve artan hayat pahalılığı vatandaşlarımızı canından bezdirmiştir. Gençlerin iş bulma umudu ortadan kalkarken krizin etkisi ile kapanan işyerleri işsizler ordusuna yeni yüzbinleri eklemektedir.

 

Krizin en yüksek seviyede hissedildiği alanların başında da tarım gelmektedir. Çiftçilik yapan milyonların krizden önce de zor olan durumları daha da ağırlaşmıştır.  Yüksek maliyetler, maliyetleri karşılamayan ürün fiyatları, yeterli olmayan ve zamanında alınamayan destekler çiftçimizi üretimden koparmış, elinde avucunda ne varsa satmaya gidecek kadar zor durumda bırakmıştır. Çiftçimiz faiz oranları çok yüksek olması nedeniyle kredi kullanmamış ya da yüksek faizli kredilerden kullanmak zorunda kalmıştır. Binlerce çiftçi haciz dosyalarıyla karşı karşıyadır.

 

AKP Hükümeti enflasyonun yüzde onun altıda düştüğünü açıklamış, konut ve otomotivde kamu bankaları aracılığıyla faiz oranlarını aşağı çekmiştir.  Özellikle yerli üretim araç alımlarında faiz 0,49-0,69 aralığına çekilmiştir. Konutta alınan kredilere daha düşük faiz oranlarıyla yapılandırma yapma imkânı sağlamıştır.

 

Bu durum zor durumda olan çiftçimizi de beklentiye sokmuştur. Çiftçi asıl olarak kendilerini desteklemesi gereken Ziraat Bankası başta olmak üzere diğer kamu bankalarının da çiftçiye yönelik adımlar atmasını istemektedir.

 

Çiftçimizin beklentileri dikkate alındığında aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK tarafından cevaplanmasını talep ediyorum. 09/10/2019

 

                                                                                 

                                                                                  Doç. Dr. Okan GAYTANCIOĞLU

                                                                                                        Edirne Milletvekili

 

  1. Çiftçilerin kullanmış olduğu kredilerin faizlerinin düşürülmesi için bir çalışmanız var mıdır?
  2. Kamu Bankalarının yerli otomotiv alımlarında sağlamış olduğu desteğin bir benzerinin traktör ve diğer tarımsal makinelerin alımında sağlamayı düşünüyor musunuz?
  3. Yüksek faizle borçlanmak zorunda kalan çiftçilerimize konutta olduğu gibi düşük faizle borçlanma ve borçlarını yeniden yapılandırma imkânı getirecek misiniz?

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi