Gaytancıoğlu: “Eğitim AKP’nin politikalarının kurbanı oldu”
Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu : “AKP 17 yıllık iktidarında eğitimi çökertti. Hasarın büyüklüğünü görüyoruz.
11 Ekim 2019 Cuma 14:50

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu : “AKP 17 yıllık iktidarında eğitimi çökertti. Hasarın büyüklüğünü görüyoruz. Milyonlarca öğrenci, öğretmen ve veli bu yap boz eğitim politikalarının kurbanı oldu” dedi.

 

AKP’nın eğitimi çağdaş bilimsel yapıdan uzaklaştırarak sadece kendisine arka bahçe olacak kitleler yetiştirme aracı olarak gördüğünü ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu “  Kurulan her AKP hükümetinde bir bakan geldi. Gelen her bakan reform paketi açıkladı ve önceki bakanı gizli de olsa eleştirdi. Gelinen noktada maalesef ülkemizde eğitim öğretimden eser kalmadı. Sadece mutsuz olan milyonlar var. Veliler neredeyse çocukları daha doğmadan çocuklarının geleceği için endişe etmeye, doğru düzgün bir eğitim alabileceği okullara bakmaya başladılar. Paran kadar oku dönemini yaşıyoruz” diye konuştu.

 

Okul yönetici seçimlerinin, öğretmen atamalarının liyakatle değil partizanca yapıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu yönetici atamalarının bir sendikaya teslim edildiğini; nitelikli niteliksiz okul sınıflandırmasıyla öğrencilerin baştan ayrıştırıldığını ve velilerin çocuklarını daha iyi okullara gönderebilmek için adres değişikliklerine mecbur bırakıldığını söyledi.

 

Edirne’de de durumun Türkiye’den farklı olmadığını, hatta Türkiye’nin batıya açılan yüzü olan ilimize hiç yakışmayan bir durumda olunduğuna dikkat çeken  Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Bütün yönetici kadrolar üye olduğunuz sendikaya göre belirlenmiş, okullar nitelikli niteliksiz diye ayrılmış bir de bunun yanına dezavantajlı okullar eklenerek okullar ve öğrenciler arasında tam bir bölünme yapılmıştır. LGS ve TYT sonuç sıralamaları kamuoyuyla paylaşılmamakta böylece başarısızlıkların üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Eğitimde elle tutulur hiçbir şey kalmamıştır” dedi.

 

Çözümün çağdaş, demokratik, bilimsel bir eğitim anlayışında olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu bunu da CHP iktidarında en kısa sürede hayata geçireceklerini çünkü mazilerinde Köy Enstitüleri gibi dünyaya örnek olmuş, efsane bir modeli kurmanın onurunu taşıdıklarını hatırlattı. 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Doğan, “İYİ’ler her zaman kazanır”
Yarın Maskesiz çıkma!
GAYTANCIOĞLU’DAN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi