Odalar Bakan’a Bafra’dan seslendi
Bafra Ziraat Odası'nda bir araya gelen çeltik üreticileri hasat öncesi taban fiyatın açıklanmasını istediler.
29 Ağustos 2019 Perşembe 09:29

 

 

Bafra Ziraat Odası'nda bir araya gelen çeltik üreticileri hasat öncesi taban fiyatın açıklanmasını istediler.

 

Ülkemizde pirinç üretiminde önemli bir yere sahip olan Samsun’un Bafra ilçesinde pirinçte fiyat ve ofisten beklentilerin dile getirildiği Bafra Ziraat Odası’nın organize etmiş olduğu toplantıya Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız KILIÇ ve Başkan vekili Özcan KAYALI katılarak bölgemiz üreticisinin sesi oldular.

 

“Tarım Bakanlığı’nın ve TMO’nun çiftçimizin ve Ziraat Odalarımızın sesine kulak vermesini ve ofisin harmanla birlikte açılıp alımlara başlamasını arzu ediyoruz.” diyen Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, “Hasat öncesi taban fiyatı bir an önce açıklanmalıdır” dedi.

 

Bafra Ziraat Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tosuner söz konusu toplantıda yapmış olduğu basın açıklamasında şu cümlelere yer verdi. Samsun ilimiz 185 bin 564 dekar alanda ürettiği 133 bin 221 ton çeltikle, 940 bin ton olan ülkemiz çeltik üretimindeki  payı yüzde 17,4 dir. Çeltik üretiminde iller sıralamasında Edirne’den sonra 2. sırada yer almaktadır.

 

“Bilindiği üzere bu üretim sezonunda gübre, mazot, zirai ilaç, elektrik gibi girdi fiyatlarında önemli artışlar yaşanmıştır. Özellikle bu yıl nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre gübrede yüzde 60,elektrikte yüzde 70 oranında artışlar meydana gelmiş, ilaçta ise yüzde 100’ü geçen oranlarda yükselişler yaşanmıştır. Bu artışlar üretim maliyetlerini artırmıştır. Belirtilen nedenlerle hükümet temsilcilerimizin çeltikte yaklaşan hasada dikkatini çekerek, çeltikte 2019 yılı taban fiyatının biran önce belirlenerek T.M.O tarafından hasattan önce açıklanmasını, geç kalmadan alıma girmesini üreticiler olarak talep etmekteyiz.

 

T.M.O’nun üretim maliyetlerimizi de dikkate alarak bu yıl  kiloda 3500-4000  TL  müdahale alım fiyatı açıklamasını beklemekteyiz. Ancak üreticilerimiz bu fiyatlarla ayakta kalabilir, borç yükünü bir nebze azaltabilirler. İlimizde çiftçilerimizin önemli bir kesimi geçimini çeltik üretiminden sağlamaktadır. Bu üreticilerimizin refahı için, ilimiz ekonomisi açısından  müdahale alım fiyatı önem arz etmektedir. Artan girdi fiyatları, yükselen kredi faizleri sonucu artan çeltik üretim maliyetleri karşısında devletimizin vermiş olduğu destekler de yetersiz kalmıştır.

 

Tarım ve Orman Bakanlığımız’dan biran önce çeltik ürününde destekleri artırmasını ve açıklamasını talep ediyoruz. Bununla beraber hem tüketicinin, hem de üreticinin memnuniyetinin sağlanacağı kanısındayız.

 

Ziraat odaları olarak amacımız, çeltik üreticilerimizin çeltiğini  değerine sattığı bir piyasanın oluşması,  üreticilerimizin karşılaştığı tüm sorunlarının çözülmesidir. Tüccarımızın, üreticimizin, tüketicimizin, ülkemiz adına herkesin kazanması adına temennimiz bu yöndedir. Özelliklede üreticilerimizin mağduriyetleri ortadan kalksın istiyoruz” dedi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Hastane bahçesinde park çilesi !
Şehidimize Anıt Mezar
Köylüye gelir getirecek ‘örnek’ proje
Oturduğunuz yeri kirletmeyin!
İYİ’ler 2. Olağan kongreye hazırlanıyor
İŞKUR İstihdam Kapısı oldu
ERGİN: “Herkesin eli Çiftçinin cebinde”
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi