Suçlular ayağa kalksın!
Yıllardır kirlilikle mücadele eden Ergene nehri, son zamanlarda en kötü günlerini yaşıyor. Uzun zamandır simsiyah akan nehrin rengi
26 Ağustos 2019 Pazartesi 09:48

 

 

Yıllardır kirlilikle mücadele eden Ergene nehri, son zamanlarda en kötü günlerini yaşıyor. Uzun zamandır simsiyah akan nehrin rengi son günlerde her renge büründü.

 

Görüntü kirliliğinin yanı sıra sağlık açısından da tehlike arz eden, yıllardır siyasetçilerin malzemesi olan Ergene nehri temizlenmeyi bekliyor.

 

Bölgede Kanser hasta sayısı artıyor

Kanser, astım ve koah hastalıkları artan bölgede siyasetçiler gündem ile ilgili olarak sadece söylemde bulunarak günü kurtarmaya çalışıyorlar. Bölgede bulunan sivil toplum örgütlerinin çabası, yerel ve ulusal basının desteği ile Ergene Kirliliği ön plana çıkıyor.

 

Kirletenlere ceza yok!

Trakya bölgesinde bulunan 2500 den fazla fabrika kimyasal atıklarını arıtmadan Ergene nehrine kaçak olarak döküyor. Yaşadığımız bölgede kanser nedeniyle genç, yaşlı, kadın ve çocuk birçok ölüm olayı gerçekleşiyor.

 

Onkoloji bölümü dolup taşıyor

Edirne Tıp Fakültesinde hizmete giren Onkoloji bölümü bölgede kanser hastalarının yoğunluğu nedeniyle yeterli hizmet veremiyor.

 

Vatandaşlar oy verdikleri siyasilere dua (!) ederek onları göreve davet ediyor.

 

Daha önce Hükümet yetkilileri tarafından eylem planı çerçevesinde bir takım gerçekleştirilen ıslah çalışmalarıyla bir nebze de olsa temizlenen Ergene Nehri şimdilerde ise yanına yaklaşılmıyor.

 

Sıkı şekilde denetlenmiyor

Esas sorunsa denetimin sürekli hale getirilmemesi ve nehri katlederek yatağı mahveden fabrikalara hak ettikleri yüklü cezai yaptırımların uygulanmaması olarak gösteriliyor. Uzunköprü kamuoyu yetkililerden Ergene Nehri’nin kurtarılması için bir an önce harekete geçilmesini isterken doğayı katleden fabrikaların sıkı şekilde denetlenerek ağır cezai yaptırımların uygulamaya konulmasını bekliyor.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi