Kılıç: “Üretici zor durumda”
Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Üyesi, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç Ayçiçeği fiyatları konusunda
23 Ağustos 2019 Cuma 09:54

 

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Üyesi, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç Ayçiçeği fiyatları konusunda yapmış olduğu değerlendirmede; “açıklanan ayçiçeği fiyatları, girdi maliyetlerinin ve enflasyonun altında kalması üreticiyi zor durumda bırakmıştır” dedi.

 

Ayçiçeğine verilen fiyatın arttırılması gerektiğinin altını çizen Kılıç, şunları kaydetti: “Ayçiçeği ne verilen kilogram fiyatın en az 2,90 TL olmalıdır” dedi.

 

“Kılıç, açıklamasının devamında ise “ Bizim Devletten beklediğimiz tüm tarım ürünlerinde (Buğday, Ayçiçek, Çeltik) Buğdayda olduğu gibi gerçek real enflasyon oranında zam yapılmasıdır. Tüm tarım maliyetlerinin ortalama %60 zam görmesi ve bugün açıklanan Ayçiçeği fiyatları ve Ticaret Borsasında işlem gören rakamlar ile değerlendirildiğinde rakamların en az 2,90 Tl. yi görmelidir” dedi.

 

Kılıç, Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon kurulunda ortak alınan kararda ise şunları söyledi:  “2019 yılı ayçiçeği rafine yağına %68, ayçiçeğinin temel hammaddesi yan ürünlerinden yeme %38, küspeye %30 artış olmuştur. Ürün girdi maliyetleri ve ayçiçeği bitkisinden çıkan ürünlerin yuvarlak hesap %30 zamlanmasına karşın, ayçiçeği satış fiyatına % 7,8 fark yapılmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

 

Mevcut gümrük vergisi şu an üreticimizi koruyamamaktadır. Hükümetimizden gümrük vergisinin % 20 olmasının tekrar gözden geçirilerek vergi oranının arttırılması istenilmektedir” dedi.

 

Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç; “Git gide çiftçi sayısının düşmesi Ziraat Odası olarak bizleri derinden üzmektedir. Devletimizin Çiftçimizin durumunu bir daha gözden geçirerek hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
AKŞENER, Uzunköprü'de Esnafla buluşacak
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi