DİSK “Kavga değil, Barış İstiyoruz”
Uzunköprü Belediye Başkanının keyfi, uygulaması sonucu işten çıkardığı 14 işçi ile ilgili basın açıklaması yapan DİSK Trakya Bölge temsilcisi
09 Ağustos 2019 Cuma 15:48

 

           

Uzunköprü Belediye Başkanının keyfi, uygulaması sonucu işten çıkardığı 14 işçi ile ilgili basın açıklaması yapan DİSK Trakya Bölge temsilcisi Salim ŞEN; “DİSK/Genel-İş sendikası olarak buradan Sayın Başkana bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, Uzunköprü’de kavga değil barış istiyorsanız, Uzunköprü’de huzur istiyorsanız çok geç olmadan üyelerimizin iş akdinin feshine dair almış olduğunuz bu hukuksuz kararınızı geri çekiniz. Biz tüm bu konuları sizinle görüşmeye ve işbirliği yapmaya hazırız. Aksi halde Uzunköprü’de doğacak olumsuzlukların müsebbibi biz değil siz olacaksınız” ifadelerini kullandı.

 

Garden Park’ta yapılan basın toplantısına Salim Şen’in yanı sıra DİSK Genel İş Sendikası Trakya Şube Sekreteri Caner Makasçı, DİSK Genel İş Sendikası Uzunköprü Belediyesi İş yeri baş temsilcisi Ayhan Parakin ve Uzunköprü basın temsilcileri katıldı.

 

Açıklamasının devamında “Belediye Başkanı performans ölçümü yaptırdığını, müdürlerden bilgi aldığını sondajlama sistemi ile bu arkadaşların tespit edildiğini belirtmekte ve bir taraftan da personel fazlalığı bahanesine de sığınmaktadır. Belediyede ki hiçbir müdür bu işçilerin işten atılması için referans olduğunu kabul etmemektedir”

 

 

 

ŞEN, yazılı basın açıklamasında Belediye Başkanı Özlem Becan’ı hedef alan açıklamasında şunları söyledi:

 

DİSK/Genel-İş Sendikası olarak Uzunköprü Belediyesinde uzun yıllardır örgütlü bulunmaktayız. Bunun yanı sıra 696 sayılı KHK ile kurulu bulunan Uzunköprü Belediyesi Personel Ltd.Şti.’nde de örgütlenerek yaklaşık 150 civarında ki işçinin yetkili sendikası olduk. Buna bağlı olarak ilgili Bakanlıktan yetki talebimize gelen olumlu cevap ile bu işyerimizde Toplu-İş Sözleşmesi görüşmelerine başladık. Kamuoyunun malumu olduğu üzere 696 sayılı KHK ile kurulan belediye şirketlerinde çalışan işçiler, taşeron işçi diye adlandırdığımız ve uzun yıllardır emekleri vahşice sömürülen işçilerden oluşmaktadır. Biz de Genel-İş Sendikası olarak bu üyelerimizin zaten çok geri olan ekonomik, sosyal vb. haklarını bir nebze olsun ileriye taşımanın mücadelesini vermekteyiz. Uzunköprü halkının bildiği üzere bu işçi arkadaşlarımız çok düşük ücretler ile oldukça zor şartlar altında çalışmaktadırlar. Söz konusu işçiler yıllardır yazın sıcağında, kışın kar, yağmur ve fırtınasında bu ilçenin çöpünü toplamakta, yolunu yapmakta, suyunu akıtmakta, kanalizasyonunu tamir etmekte, yangınlara canları pahasına müdahale etmektedirler. Ancak; bugün için geldiğimiz noktada bu işçilerin bütün bu hizmetleri göz ardı edilmekte, belediye başkanı tarafından belediye kaynaklarını tüketen işe yaramaz insanlar olarak gösterilmek istenmektedir. Bunun sonucunda da üyelerimizin bütün bu özverilerine rağmen işçi arkadaşlarımızdan 12 tanesinin her türlü hukuki, insani ve vicdani değerden uzak bir biçimde Kurban Bayramına sayılı günler kala iş akitlerinin haksız bir şekilde fesih edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Üstelikte bu üyelerimize verilen tebligatlarda hiçbir mazeret gösterilmemiştir.

 

Oysa biz DİSK/Genel-İş Sendikası olarak Belediye Başkanına seçildiği günden itibaren niyetimizin birlikte çalışmak olduğunu, buna bağlı olarak da her türlü sorununu ve sıkıntısını bizimle paylaşabileceğini sendika olarak var olan sıkıntıların çözümü noktasında işbirliği yapabileceğimizi söyledik. Ancak bugün gelinen noktada belediye başkanı Sayın Özlem BECAN’ın sorun çözmeden anladığının insanları işten atmak olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız. Üstelikte bu arkadaşlarımız için Toplu-İş Sözleşme görüşmelerine başlamış ve geleceğe dair umutlarını yeşertmişken Belediyeye çağrılarak kendilerine iş akitlerinin fesih edildiğine dair yazılar tebliğ edilmiştir. Sayın BECAN’ın görevde henüz dört ayı bile tamamlamadan almış olduğu bu karar kabul edilebilir bir karar değildir. Sayın başkan geçtiğimiz günlerde bu işten çıkarmalara ilişkin yapmış olduğu basın açıklamasında performans ölçümü yaptırdığını, müdürlerden bilgi aldığını sondajlama sistemi ile bu arkadaşların tespit edildiğini belirtmekte ve bir taraftan da personel fazlalığı bahanesine de sığınmaktadır. Ancak bunların tamamı göreceli kavramdır. Belediyede ki hiçbir müdür bu işçilerin işten atılması için referans olduğunu kabul etmemektedir. Bu işçilerin suç işlediğine ya da disiplinsizlik yaptığına dair tutulmuş herhangi bir tutanakta da yoktur. Yine tüm bunların yanı sıra eğer bu işçiler tekrar işe başlatılmazlar ise ödenecek olan kıdem tazminatlarına ilave olarak açılacak işe iade davaları sonucu bu arkadaşlarımız büyük bir ihtimalle işe iade alacaklar, bunun sonucunda da Belediye boşta geçen sürelere ilişkin tazminat gibi yeni pek çok ekonomik yükün altına girmiş olacaktır.

 

Değerli Uzunköprü halkı, sevgili emek dostları;

Sayın başkan basına yapmış olduğu açıklamada parasını ödeyemeyeceğim işçiyi neden çalıştırayım demektedir. Ancak bu güne kadar bu kurum personelinin maaşlarını günü gününe ödemekte iken ne oldu da 120 günde maaş ödeyemez duruma geldi. Ülkede iktidarı elinde bulunduranların yaratmış olduğu ekonomik sorunların bahane edilmesini kabul etmeyeceğiz. Bunlar işçi çıkarmanın mazereti olamaz. Bölgemizde pek çok Belediyenin personel sayısı incelendiğinde Uzunköprü Belediyesinin abartılı bir personel sayısına sahip olduğu iddia edilemez. Sendika olarak bizim bu konudaki düşüncemiz insan odaklı çalışan belediyelerde personel her zaman eksiktir ve personel fazlalığı söz konusu değildir. Belediye insana, yaşlıya, engelliye, kadına, çocuğa, yurttaşa hizmet kurumudur. Şayet belediyeye böyle bakarsanız personel fazlalığından değil eksikliğinden yakınmanız gereklidir.

 

Sevgili Uzunköprü halkı;

 

Sayın başkan şunu bilmelidir ki insanların çalışma hakkı anayasal bir haktır ve engellenemez. İnsanların bu haklarının elinden alınması ne insan haklarıyla ne vicdanla ne de hukukla izah edilebilir. Hiçbir gerekçe göstermeden işçileri işten atmakla Belediye Başkanı Özlem BECAN Uzunköprü Belediyesinde ki huzuru ve çalışma barışını bozmuştur. Aslında sadece Uzunköprü Belediyesinde ki huzur bozulmamış Uzunköprü’de ki toplumsal barışta bozulmuştur. Bu utanç tablosunun Belediye Başkanı tarafından hemen, derhal, ivedilikle ortadan kaldırmasını istiyor ve bekliyoruz. Aksi takdirde DİSK/Genel-İş Sendikası başta hukuki haklarımız olmak üzere her türlü sendikal hakkımızı kullanmaktan kaçınmayacağımızı belirtmek isteriz. 

 

Değerli Uzunköprü halkı; son olarak DİSK/Genel-İş sendikası olarak buradan Sayın Başkana bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, Uzunköprü’de kavga değil barış istiyorsanız, Uzunköprü’de huzur istiyorsanız çok geç olmadan üyelerimizin iş akdinin feshine dair almış olduğunuz bu hukuksuz kararınızı geri çekiniz. Biz tüm bu konuları sizinle görüşmeye ve işbirliği yapmaya hazırız. Aksi halde Uzunköprü’de doğacak olumsuzlukların müsebbibi biz değil siz olacaksınız.

 

BASINA VE KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURLUR. 

                                              

                                                                                 

                                              Salim ŞEN

                                               DİSK/Genel-İş Sendikası

                                               Trakya Şube Başkanı

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi