Denetim, Disiplin ve Tasarruf 14 işçiyi vurdu
120 gün gibi kısa bir sürede açılış, toplantılar ve sosyal medya dışında sahada gözükmeyen Belediye Başkanı Özlem Becan, aldığı kararlarla
01 Ağustos 2019 Perşembe 09:41

 

 

120 gün gibi kısa bir sürede açılış, toplantılar ve sosyal medya dışında sahada gözükmeyen Belediye Başkanı Özlem Becan, aldığı kararlarla vicdanları yaralamaya devam ediyor.

 

Mayıs ayı başında 3 personelin işten çıkartılması ve liyakat dışı bir yöntem kullanılarak bir personelin istihdam edilmesiyle başlayan süreç halkın soru işaretleri yaşamasına neden olmuştu. Son olarak geçtiğimiz hafta 11 personele ihbar bildirim tebligatı yapılarak 9 hafta sonunda iş sözleşmelerinin feshedileceğinin bildirilmesiyle kamuoyunun yeni gündemi işten çıkarmalar oldu.

 

İŞÇİ ÇIKARMALAR DEVAM EDECEK

Belediye Başkanı Özlem Becan; “Daire Müdürlerinin bana verdiği performans değerlendirmelerine göre yola devam etmeyeceğimiz arkadaşlara bildirimlerini gerçekleştirdik” diyerek açıkladığı işten çıkarmalarda sayının artacağı ve bayrama kadar belirlenen işçilerin işten çıkarılacağı konuşuluyor. Performans ve iş veriminin arttırılması, işçinin yeniden kazanılması, farklı birimlerde değerlendirilmesi, son defa ikaz edilmesi gibi birçok uygulama varken en kolay yöntem olan ve uzmanlık gerektirmeyen işçilerin ekmeğinden edilmesi kararına DİSK’in de müdahil olacağı, işçinin yanında yer alacağı ve Özlem Becan yönetiminin sendikayla karşı karşıya kalacağı söyleniyor.

 

PARTİLİLER DE ÜZÜNTÜLÜ

Seçim süresince Özlem Becan’ın seçim kampanyasında çalışmayan, partiye üyeliği olmayan, seçim çalışmalarında ve başkan adaylığı belirleme sürecinde Becan yönetimi ile ters düşen personelin işine son verileceği, yerine ise delege seçimleri ve ilçe kongresi öncesi destek göreceği partililerin alınacağı kulislerde konuşuluyor. Özellikle stadyumda çalışan bir personelin eşi tarafından Özlem Becan’ın başkan adaylığının açıklandığı günlerde sosyal medyada hakkında yazılan olumsuz yazılar nedeniyle personelin işinden edildiği partililerce de kabul edilirken bu durumun açıklanabilir hiçbir yanının olmaması ise nefretle karşılandı.

 

YENİ PERSONEL ALIMI SIKINTILI

İşten çıkarma haberlerini ellerini ovuşturarak takip edenler ise mali tablonun krizine uğrayabilir. Belediye personel giderlerinin, gelirlerin % 40’ı aşması durumunda yeni bir işçi alımı için İçişleri Bakanlığı iznine tabi olması, seçimlerden önce ve sonra belediye’de işe girmek için söz almış insanlar için tehlike oluşturuyor. İlk personel istihdamında liyakat kuralını önemsemeyen Başkan Becan’ın, bundan sonra yapacağı işçi alımlarında liyakat esaslı davranarak kuralı asla çiğnemeyeceği kamuoyunda konuşulanlar arasında yer alıyor. Öte yandan İhbar Bildirim Tebligatı yapılan işçilerin Eylül ayı sonunda iş sözleşmeleri feshedildikten sonra Kıdem Tazminatlarının hemen ödenmesini talep edecekleri ancak Belediye’nin mali durumunun buna müsait olmayacağı, bunun da işten çıkarılan işçiler ve Belediye yönetimi arasında ciddi sıkıntılar oluşturacağı bekleniyor.

 

Geçtiğimiz yıl Enis İşbilen tarafından “Kadın El Emeği Pazarı” olarak açılan yerin, bu yılda Özlem Becan tarafından “Kadın Emek Pazarı” olarak açılmasından başka bir icraat gerçekleştirmediği görülen Becan bundan sonra alacağı kararlar ve atacağı adımlar kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi