Çiftçi artık kahır biçmesin!
Ayçiçeği ithalatının engellenmesi için gümrük vergilerinin yükseltilmesi çağrısında bulunan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu,
01 Ağustos 2019 Perşembe 09:39

 

 

Ayçiçeği ithalatının engellenmesi için gümrük vergilerinin yükseltilmesi çağrısında bulunan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Trakyabirlik tarafından 2 bin 500 liranın altında fiyat verilirse çiftçiyi alıp sokağa çıkacağını belirtti.

 

Fiyat 2500’ün altında olursa sokağa çıkarız

Türkiye’nin yılda 3 milyon ton ayçiçeğine ihtiyacı bulunmakta olduğunu söyleyen Okan Gaytancıoğlu; “ Türkiye yine bunu yaklaşık 1,5 milyon tonunu üretmekte geri kalan 1,5 milyon tonluk kısmını ithal etmektedir. Yıllık ithalat bedeli 2 milyar dolar düzeyindedir. Hatta Türkiye’nin petrolden sonra en çok bitkisel yağlara döviz ödediği yıllardır söylenmektedir.

 

2019 ayçiçeği hasadına sayılı günler kala, piyasalarda ayçiçeği için fiyat beklentisi en az ton başına 2 bin 500 lira olasını bekliyoruz, eğer fiyat bundan düşük olursa, çiftçiyi alıp sokağa çıkarız” dedi.

Gümrük vergilerinin yükseltilmesi için hükümete çağrıda bulunan Gaytancıoğlu; “Beklentiler daha yüksek de olsa, AKP hükümetinin son yıllarda uyguladığı sıfır gümrük vergisi uygulaması sonucu ithal ayçiçeği ve ithal hamyağın Türkiye yağ piyasasına rahatlıkla girmesi, üreticinin gelir kaybını en çok etkileyen faktördür. Ayrıca geçtiğimiz yıl hasat döneminde dolar kurunda yaşanan ciddi dalgalanmalar, bir çiftçi kuruluşu olan Trakyabirlik çok iyi bir şekilde atlatılmıştı.

 

Trakyabirlik ayçiçeği üreticileri başta olmak üzere tüm ayçiçeği piyasasında denge unsuru olmuştur. Nedense Trakyabirliğin yağ piyasasında denge unsuru olmasına ve üreticiyi korumasına rağmen, AKP hükümeti üzerine düşeni yıllardır yapmamaktadır. Yağlı tohumlu bitkiler ve bitkisel yağda bu kadar ithalatı azaltma yönünde bir çaba göstermeyen ve üretim artışı için hiç destekleme yapmayan AKP hükümeti, ayçiçeği hasadının yaklaştığı bugünlerde halen yıllardır üreticinin 40 kuruş olan desteğini arttırmamıştır. Hatta 2018 yılı ayçiçeği desteğinin % 70’ini vermiş, geri kalan % 30’unu hala üreticiye ödememiştir.  Halbuki, bir önceki yıla göre üreticilerin girdi maliyetleri çok artmıştır. Fiyat artışları, gübrede % 90-100, tarım ilaçlarında % 70-80, akaryakıtta %50’ler civarında gerçekleşmektedir. Bu ayçiçeği hasat döneminde çiftçinin kahır biçmesinin istemiyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi