Yeni vergiler ve borçlanmalar yolda!
Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2019 Yılı Mayıs ayı “Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu”nu yayınladı. Söz konusu Raporda; 2019 Yılı Mayıs ayı Merkezi
15 Temmuz 2019 Pazartesi 09:31

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2019 Yılı Mayıs ayı “Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu”nu yayınladı.  Söz konusu Raporda; 2019 Yılı Mayıs ayı Merkezi Yönetim bütçe gelir ve gider gerçekleşmelerinin detaylarına yer veriliyor.

 

Sadet Partisi Edirne İl Teşkilatı Ekonomi Komisyon Başkanı Selim Tekin, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı “Bütçe Gerçekleşmeleri Raporu”u ile ilgil yaptığı açıklamasında,  “2018 yılı Ocak-Mayıs döneminde 20,5 milyar TL açık veren bütçe, 2019 yılı Ocak-Mayıs döneminde 66,5 milyar TL açık vermiş. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın geçen yıl Eylül ayında açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'ndaki hedefe göre, bütçe açığının 2019 yılında toplam 80.6 milyar TL olması bekleniyordu. Buna göre, YEP'te yer verilen 2019 bütçe açığının yüzde 82.5'ine ilk 5 ayda ulaşılmış oldu” dedi.

 

Peki,  “bu durumda ne olacak?” sorusunu yönelten Selim Tekin,  “Resmi kurumlarca açıklanan rapora göre bütçe açığı beklenenin de üzerinde bir artış gösterecek. Bu açık doğal olarak borçlanma ile karşılanabilecektir. Yani, daha fazla vergi yükü ve daha fazla borç yükü olarak vatandaşın sırtına bir kambur daha yüklenmiş olacaktır. Ayrıca borçlanma zorunluluğu faizleri arttıracak ve reel ekonomi bundan en büyük zararı görecektir” şeklinde konuştu.

 

Aslında çözümün çok basit olduğuna vurgu yapan Tekin,  “Bunun için faizsiz bir ekonomik modele biran önce geçilmelidir. Hükümetin ilk ve en önemli icraatı bu olmalıdır. Adil Ekonomik Düzen’in kurulması için Merkez Bankası Başkanını değiştirmek gerekiyorsa elbette yapılmalıdır. Ancak niyet Adil Ekonomik Düzen’i kurmak değilse, kişileri değiştirmek sonucu değiştirmez” uyarısında bulundu. 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Kaliteli Okulumuza ‘Ulusal Kalite Etiketi’
Edirne’de Korona'da yüzde 50 artış var
VİRÜS KURAL TANIMIYOR!
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi