Nevruz Ateşi’ni yaktılar
İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından bu yıl 4. düzenlenen
25 Mart 2019 Pazartesi 09:18

 

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından bu yıl 4. düzenlenen Baharın habercisi Nevruz Şölenine katılarak, Nevruz ateşini yaktı.

 

Okulun bahçesinde düzenlenen Nevruz Şöleninde, Türk Cumhuriyetleri Nevruz Aşı Yapımı, Nevruz Ateşinin Yakılması, Temsili Demir Dövme Töreni, Nevruz Başpehlivanlığı Müsabakaları, Halk Oyunları ve Mehter Takımlarının Gösterileri, Nevruz Ateşinden Atlama gibi birçok etkinliğin yanısıra öğrenciler arasında yarışmalar düzenlendi.

 

Baharın habercisi olarak nitelendirilen Nevruz Bayramı, Uzunköprü Mimar Muslihiddin ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından bu yıl 4. düzenlenen programla kutlandı.

 

Okulun bahçesinde düzenlenen Nevruz Şöleninde, Türk Cumhuriyetleri Nevruz Aşı Yapımı, Nevruz Ateşinin Yakılması, Temsili Demir Dövme Töreni, Nevruz Başpehlivanlığı Müsabakaları, Halk Oyunları ve Mehter Takımı ve Halk Oyunları gösterileri, Nevruz Ateşinden Atlama gibi birçok etkinliğin yanı sıra öğrenciler arasında yarışmalar düzenlendi. Tören sonunda yarışmada dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

 

Türklerin Rumeli’de kurduğu ilk Türk yerleşim yeri Sultan II. Murat Han’ın şehri Cisr-i Ergene’ye dünyanın en Uzun Köprüsünü yapan Hacı Mimar Muslihiddin Ağanın mekanında tarihi bir günde sizleri ağırlamaktan mutluyuz, onurluyuz ve gururluyuz sözleri ile konuşmasına başlayan Okul Müdürü Mesut Kaya şöyle konuştu: “Nevruz yeni gün toprağın uyanışı yeni yılın başlangıcı baharın müjdeleyicisi Mart dokuzu 21 Mart Türklerin Orta Asya’da obalarından, otağlarından çadırlarından dışarı çıkışı steplere uzanışı 21 Mart Türklerin Erkondan tarih sahnesine çıkışı Türklerin en büyük bayramı Nevruz hepimize kutlu olsun” Kaya devamla şunları söyledi: “ Sevgili gençler tarihimize kültürümüze sahip çıkacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkümdurlar” dedi. 

 

Lisenin futbol sahasında gerçekleşen kutlamaya katılan Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, "Şanlı bir ecdadın torunlarıyız. Ne mutlu bize ki Sultan Alpaslan’dan öncesi ve sonrasıylaOsman Gazi'den’den Fatih Sultan Mehmet'ten Gazi Mustafa Kemal’e gelinceye kadar bütün devlet büyüklerimizi saygıyla ve şükranla anıyorum. Nasıl bir tarihi çocuğuyuz. Biz kimiz, biz neyiz? sorusunun cevabı; şanlı bir tarihin kadim, bir medeniyetin şanlı ve kahraman ecdadın torunlarıyız, muhteşem bir coğrafyanın çocuklarıyız. O yüzden şairin dediği gibi haberin yok gibi taşıdığın değerden elde sensin dilde sensin gönüldesin baştasın Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından bu yıl 4. düzenlenen Baharın habercisi Nevruz Şölenine katılarak, Protokole katılanlarla Nevruz ateşini yaktı.

 

Nevruz ağası için küçük Koç’u Uzunköprü Ak Parti Belediye Başkan adayı 10 bin liraya satın alarak Koç’u okula bağışladı.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi