Köylerimiz çamur yollardan kurtulacak
Edirne İl Genel Meclisi Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Halil İbrahim Bulak tarafından meclise sunulan rapor çerçevesinde
11 Şubat 2019 Pazartesi 09:07

 

Edirne İl Genel Meclisi Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Halil İbrahim Bulak tarafından meclise sunulan rapor çerçevesinde daha önce onaylanan yatırım programındaki asfalt yollar, yerini parke taşına bıraktı. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş de programdaki değişiklikler hakkında, “2019 yılının ortalarına geldiğimizde Edirne’deki 254 köyde çamura basan hiçbir köylü kalmayacak. Bu hedef çerçevesinde de Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz. Edirne kırsaldaki çalışmalarla Türkiye’ye örnek olacak.” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Halil İbrahim Bulak tarafından meclise sunulan  ‘2019 Mali Yılı Yatırım Programı’ konulu raporda; 2019 yılı Stabilize Malzemeli Bakım Program Taslağı (Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü) başlığı altında 16 köy yolundaki bakımlar için 800 bin lira bütçe ayrıldı. 2019 Yılı Rotmiks Malzemeli Program Taslağı başlığında 2 milyon 200 bin lira, 2019 Yılı Köy İçi Parke Taşı Program Taslağı başlığında 17 milyon lira, KÖYDES Program Taslağı başlığında 16 milyon lira bütçe ayrıldı. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü 2019 Mali Yılı Yatırım Programı başlığında ise toplam 7 milyon 557 bin lira, 2019 yılı için ise 4 milyon 757 bin lira bütçe ayrımı oy birliğiyle onaylandı. Komisyon Başkanı Halil İbrahim Bulak, “Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü yatırım bütçesinin 20 milyon lirasının bütçe için verilen Özel İdare Gelirinden, 16 milyon lirasının da KÖYDES’ten olmak üzere toplam 36 milyon lira, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün yatırım bütçesinin 7 milyon 557 bin 349 lira olmak üzere Edirne İl Özel İdaresi Yatırım Bütçesinin toplamda 43 milyon 557 bin 349 lira olmasına komisyonumuzca karar verilmiştir.” dedi.

Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş de konuyla ilgili olarak, “Yaklaşık 1 milyon 300 bin metrekare taş alımı yapılacak. Tabii bunun maliyeti çok daha yukarılarda. Elimizde mevcut olarak yol için ayırdığımız 20 milyon lira İl Özel İdaresi kaynağı, 16 milyon da KÖYDES’ten gelecek kaynak var. Köylerin tüm ara sokakları dahil parke taşı döşenme işine harcanacak. Elimizdeki kaynakların yetmemesi halinde bununla ilgili yeni kaynaklar yaratılacaktır. 2019 yılının ortalarına geldiğimizde Edirne’deki 254 köyde çamura basan hiçbir köylü kalmayacak. Hedefimiz budur. Bu hedef çerçevesinde de Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceğiz. Bunun bir örneği yok Türkiye’de. Edirne kırsaldaki çalışmalarla Türkiye’ye örnek olacak.” ifadelerini kullandı.  

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi