“Mahkemeyi tanımıyorlar”
Edirne’nin Keşan ilçesi Gökçetepe köyü mevkiine yapılmak istenen Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Projesinin kanuna aykırı
31 Aralık 2018 Pazartesi 09:07

 

Edirne’nin Keşan ilçesi Gökçetepe köyü mevkiine yapılmak istenen Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Projesinin kanuna aykırı olduğunu söyleyen Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Bülent Kaçar, bölgenin Edirne İl Çevre Düzeni Planına göre orman alanı olduğunu hatırlattı.

 

Flora ve fauna açısından endemik türlere ev sahipliği yapan Gökçetepe köyü mevkiine kurulmak istenen II-A Grubu Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi projesinin ÇED süreci başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından proje tanıtım dosyası uygun bulunan proje hakkında Bakanlığın hukuka, planlara ve mahkeme kararlarına aykırı davrandığını söyleyen Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Bülent Kaçar, proje alanının 1/25.000 ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planı’na göre orman alanı olduğunu dile getirdi. Kaçar, Saros körfezindeki tahribatın geri dönülemez boyutlara taşınacağı proje ile Bakanlığın mahkeme kararlarını dikkate almadığını savunarak, “Trakya'nın kadim ormanlarını yok edecek Saros körfezini heba edecek bu projeye onay veren Bakanlık yetkilileri belli ki Edirne İdare Mahkemesinin ve Danıştay 6.Dairesinin kararlarını görmezden geliyorlar. Peki, eski Bakan Veysel Eroğlu'nun Saros Körfezinde yeni taş ve kalker ocağına izin verilmemesi talimatı yetkililer tarafından neden uygulanmıyor? Orman Genel Müdürlüğünün koruması gereken bu ormanlık alana yetkililer nasıl oluyor da izin veriyor? Orman Genel Müdürlüğü de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da çevreyi ve ormanı, Trakya'nın doğal varlıklarını korumakla yükümlüdür” dedi.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi