İŞBİLEN’den Bedava 2019-2020 Projesi
31 Mart 2019 da yapılacak yerel seçimlerde CHP tarafından aday gösterilmeyen Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen AB projesi
20 Aralık 2018 Perşembe 09:35

İŞBİLEN’den Bedava 2019-2020 Projesi

 

31 Mart 2019 da yapılacak yerel seçimlerde CHP tarafından aday gösterilmeyen Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen AB projesi kapsamında 1 Milyon Euro’luk hibe desteği kazanmasının ardından partisine nazire yaparcasına seçim vaatlerinden birisi olan “Göl Vadi Projesini” hayata geçirmeye hazırlanıyor.

 

Cumhuriyet Halk Partisinden mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde aday olarak gösterilmemesinin ardından ilçede ismi faklı siyasi partiler ile anılmaya başlayan Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, kendisini aday göstermeyen partisine nazire yaparcasına yeni döneme dair projelerini bir bir hayata geçirmeye hazırlanıyor.

 

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen’in 2014 seçim beyannamesinde yer alan Cumhuriyet Mahallesinde Garden Park arkasında bulunan dere yatağının rekreasyon alanı olarak projelendirilme çalışmaları için sınır ötesi iş birliği programı kapsamında yaptığı AB Projesi başvurusunun onaylandığı ve 500 Bin Euro hibe desteğinin kabul gördüğü öğrenildi.

GÖL VADİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Göl vadi olarak adlandırılan proje için yaklaşık bir yıl önce sınır ötesi iş birliği programı kapsamında başvuruda bulunduklarını ve müjdeli haberi 14.12.2018 Cuma günü aldıklarını belirten Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen;

 

“ilçemizde yaşayan insanımızın nefes almasını sağlayacak proje için belediye bütçesini zorlamamak adına yaptığımız bekleyişin ardından 500 Bin Euro’luk bir desteğe hak kazanmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

47 dönüm alana sahip araziye yapılacak olan rekreasyon alanı çalışmalarının Mart ayında başlayacağını ve 18 ay süre içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Başkan İşbilen proje hakkında yapmış olduğu bilgilendirmede;

 

“Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının 2. Teklif Çağrısı kapsamında Uzunköprü Belediyesi ve Dimitrovgrad Belediyesi arasında hazırlanan iki yeni proje, programa sunulmuş ve 14.12.2018 tarihinde resmi olarak onaylanmıştır.

Bunlardan birisi Cumhuriyet mahallemizde yer alan vadi olarak bilinen dere yatağının doğallığının bozulmadan park haline getirilme işidir. Uygulama süresi 18 ay sürecek olan “Sınır Ötesi Bölgesinin Cazibeliğinin Yenilenmesi için Ortak Eylemler” isimli projenin yaklaşık tutarı 497,500 Euro’dur. Projenin tamamlanmasının ardından; İlçemiz imar planlarında rekreasyon alanı olarak geçen 47 dönüm alana sahip arazinin içinden geçen dere ıslah edilerek, çevresinde 800 metre uzunluğunda yürüyüş ve koşu yolları, dinlenme alanları oyun parkları – spor alanı ve vadideki doğal yaşamı gözetleme kulesi inşa edilecektir.” Dedi.

 

BELEDİYEYE TEK KURUŞ MALİYETİ YOK

Onaylanan ikinci projenin ise Uzunköprü Belediyesinin kasasından tek kuruş çıkmadan ekipman sahip olmasına olanak sağlayacağını belirten Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, sahip olunan ekipmanların ilçe merkez ve köylerimizin dere ıslahlarının yapılması ve taşkınların önlenmesi için kullanılacağını belirtti.

 

“Taşkınlara Karşı Sınır Ötesi Direncin Arttırılması” isimli proje kapsamında 596,000 Euro’luk bir hibe kazanıldığını belirten başkan İşbilen; “Bölgemizdeki dere ıslahlarının yapılması ve taşkınların önlenmesi için ihtiyaç duyulan ekipmanların alımı için kasamızdan tek kuruş çıkmayacak.  Uygulama süresi 21 ay olan ve yine mart ayında başlanacağını ön gördüğümüz “Taşkınlara Karşı Sınır Ötesi Direncin Arttırılması” isimli projenin yaklaşık tutarı 596,000 Euro’dur.  Bir adet 90 beygir gücünde 0,60 metreküp kova kapasitesi ve çalışma ağırlığı 14 ton olan paletli ekskavatör ve bir adet 178 beygir gücünde 2,6 metreküp kova hacmi ve çalışma ağırlığı 17 ton olan lastik tekerlekli yükleyici temin edilecektir. “ dedi.

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi