Gazetecilerin Edirne buluşması
Marmara Gazeteciler Federasyonu Toplantısı’nda önemli konular gündeme geldi.
20 Aralık 2018 Perşembe 09:28

 

 

Marmara Gazeteciler Federasyonu Toplantısı’nda önemli konular gündeme geldi.

Marmara Bölgesinde faaliyet gösteren gazeteciler derneklerinin üyesi bulunduğu Marmara Gazeteciler Federasyonu Edirne’de toplandı.

Toplantıya ev sahipliği yapan Edirne Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu tam kadro etkinlikte yer alırken, görüşmelerde basının çeşitli sıkıntıları ve yapılması gerekenler ele alındı.

 

Marmara Gazeteciler Federasyonu Edirne buluşmasına Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Bilecik Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ergün, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı, Çorlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Levent Silistire, İnternet Gazeteciler Derneği Başkanı Sinan Tunç, Sakarya Gazeteciler Birliği Derneği Başkanı Zeki Aydıntepe, Yalova Gazeteciler Derneği Başkanı Ayhan Polat, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Sadullah Özcan ile Konfederasyon Yönetim Kurulundan bazı üyeler ve federasyon delegeleri katıldı.

 

Edirne Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu ise Dernek Başkanı ve Marmara Gazeteciler Federasyonu dönem Genel Başkanı Derya Sarılarlı, Bülent Ayan, Hüseyin Ağırseven, Ercan Bitti, İlkyaz Savaş, Ömer Çakıcı ve İsmet Yaraşır da toplantıda yer aldı.

Federasyon toplantısında açılış konuşmasını yapan Edirne Gazeteciler Dernek Başkanı Derya Sarılarlı, Federasyon bünyesinde toplantı organizasyonlarının düzenlenmesinde sistemli ve düzenli bir çalışma için sekreterya oluşturulmasının gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

 

‘’Yerel basının dövizdeki dalgalanmalardan sonra sıkıntıya girdiği ortadadır. Zorunlu kadro sayısındaki 1 azalmanın dışında yapılan resmi ilan tarifesindeki artış bile yeterli olmadı. Şimdi Asgari Ücretin artırılması gündemde. Yapılan tüm olumlu çalışmalara rağmen yerel gazeteler ekonomik dengeyi sağlamakta çok zorlanıyor.

Bu arada gazetecilik mesleğinin yasal bir düzenlemeye ihtiyacı olduğu ortada. Önüne gelen ‘gazeteciyim’ diyerek geziyor. Bunun bir standarda oturtulması için gündemde olan mesleki düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz.’’

Edirne Gazeteciler Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Ayan da, FOX TV’de sabah programı yapan İsmail Küçükkaya’nın ‘’Her eve yerel gazete’’ başlığı ile başlattığı kampanyaya dikkati çekerek, Küçükkaya’nın taktire şayan girişiminin değerlendirilmesini talep etti.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yerel basına 6 ay içinde resmi ilan tarifesine yapılan artışla önemli bir katkı sağlandığını, bunda Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Genel Kurul Üyeleri kendisi ve Şevket Erzen’in bu konudaki katkılarına dikkat çekti.

Kolaylı, her önüne gelenin gazeteci kimliği ile ortada dolaşmasından dolayı mesleğin zarar gördüğünü de ifade ederek, şunları kaydetti:

 

‘’Bu konuda çalışmalar sürmektedir. Bu arada gazetelerin bayi satışları iyice düştü. Medyada dijital dönüşüm bunda etkili oluyor.  Gazeteler satışları artırmanın yöntemini araştırmalı. Gazeteler olmadan gazeteciler olmaz. Kondeferasyon ve Cemiyetlerimizin adı Gazeteciler olarak başlıyor. Gazetecilerin işsiz kalmaması, ekonomik yönden daha iyi koşullara kavuşması için gazeteler ve diğer basın kuruluşları yaşamalı.

Bu arada Basın Kartları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Basın Kartları Komisyonunun oluşumu İletişim Başkanlığına bırakıldı. Üyeleri diledikleri gibi belirleyecekler. Konfederasyon, Anadolu Basını, sendikalar gibi demokratik seçimle gelen basın temsilcilerinin önü kesildi.’’

 

Toplantıda daha sonra federasyonun yapısal faaliyetlerinin görüşülmesi ve önümüzdeki dönem Genel Başkanlık görevinin Çorlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Levent Silistre’ye verilmesi kararı ile son buldu.

 

VALİ CANALP VE BELEDİYE BAŞKANI GÜRKAN ZİYARETLERİ

Marmara Gazeteciler Federasyonu Toplantısı için Edirne’ye gelenler, Edirne Valisi Ekrem Canalp ile Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı da ziyaret etti.

Canalp’i ziyaret eden federasyon yönetim kurulu ve diğer gazeteciler basın, Edirne ve genel konularda samimi bir sohbet gerçekleştirdi.

Vali Canalp, sohbetin planlanandan daha uzun olmasını da isteyerek, Edirne’ye gelenlere gösterdiği güler yüz ve samimiyeti ile dikkat çekti.

Bu arada, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyareti sırasında Edirne Basınına yaptığı katkılardan dolayı Gürkan’ı teşekkür plaketi Sarılarlı ve Kolaylı tarafından verildi.

Sarılarlı, “Başkanımız yerel basına verdiği ilanlarla maddi olarak destek oluyor. Edirne’de yerele en büyük katkıyı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan sağlıyor. Örnek olması ve yapılan bu desteğin simgesi olarak plaket vermeyi kararlaştırdık’’ dedi. 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi