ŞİMŞEK: Vicdanla, cüzdan arasına sıkışmamış yöneticilere ihtiyaç var
21.Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, yerel yönetimlerde merkezi genel bütçeden 'Para gelsin yatırım yapayım, maaş ödeyeyim,
28 Kasım 2018 Çarşamba 14:47

 

 

21.Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek,  yerel yönetimlerde merkezi genel bütçeden 'Para gelsin yatırım yapayım, maaş ödeyeyim, yandaşlara rant sağlayayım' devrinin sonuna gelindiğini belirterek, seçimler sonra yerel kaynakların çok önemli olduğunu kaydetti.

Eski milletvekili Şimşek yaptığı yazıyı açıklamada, siyasi partilerin yaklaşan yerel seçimler ile ilgili adaylarını belirlemeye başladığını belirterek şunları söyledi:
“Ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel alanda geldiği durum ortadadır. Değişen ve gelişen koşullar neticesinde, genel merkez yönetiminden, yerelden yönetim anlayışının egemen olunacağı noktalara gelinmesi bir gerçektir.

Ülkemizde 10 - 15 yıl sonra yerel veya bölgesel olarak kendi bütçelerini ve kaynaklarını kullanarak kalkınma plan, programları yapacaklardır. Bunun içinde yerelde, vizyon sahibi, halkını düşünen, kente hizmet eden, vicdanı ile cüzdanı arasında sıkışmamış yöneticilere ihtiyaç vardır. 

Ülkemizdeki 24 Haziran seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yapısına bakıldığında, TBMM'sinin etkinliği azalmış,  yerel yönetimlerin etkinliği artmıştır. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde adaylar, belediye ve il genel meclisi adayları çok önemlidir. Burada siyasi partilere çok iş düşüyor. Siyasi partiler adayını iyi belirlemesi, halkımızda geleceğini etkileyecek yerel yöneticilerini seçmesi önemli olacaktır. 

Ülkemizde, yerel yönetimler merkezi genel bütçeden 'Para gelsin yatırım yapayım, maaş ödeyeyim, yandaşlara rant sağlayayım' devrinin sonuna gelindi. Öyle yağma olmayacak. Belediye başkanı aklı esti, 'Yaptım, olmadı kaldırdım. Rantı yüksek olan yeri imara açtım' diyemeyecek. Çünkü deniz bitti, kara göründü İtfaiye aracında su kalmadı. Bu yerel seçimlerinden sonra yerel kaynaklar çok önemlidir.
Yerelden genele halkın iktidarını kurmak isteyen siyasi partilerin halk tarafından kabul edecek adayları belirlemesi gereklidir.

Ayrıca yerel seçimlere giderken, bazı belediye başkanları hakkında verilen soruşturma izinlerinin sonucunu ne olacağı, tam seçim öncesinde görevlerinde kalıp, kalmayacağı, mal varlıklarına el konulup, konulmayacağı merak konusudur.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi