Bize Kızmayın!
Biz sağlıklı yaşamak istiyoruz. Biz suyumuza, toprağımıza sahip çıkıyoruz.
15 Kasım 2018 Perşembe 09:12

 

Biz sağlıklı yaşamak istiyoruz. Biz suyumuza, toprağımıza sahip çıkıyoruz.

Kavacık Köyü halkı etrafımız 1. Sınıf Tarım arazisi ile çevrili, halkı tarım ve hayvancılıkla geçinen köyümüze Karma Organize Sanayi’nin kurulmasını istemiyoruz. Biz sağlıklı yaşamak istiyoruz. Biz suyumuza, toprağımıza sahip çıkıyoruz dediler.

 

Kavacık Köyü Ardıç tepe mevkiinde yapılması planlanan Karma Organize Sanayi bilgilendirme toplantısı Kavacık köyü düğün salonunda yapıldı.
Toplantıya, Uzunköprü Kaymakamı Muhittin Gürel, Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen, UTSO yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar, Edirne Bilim Sanayi İl Müdürü Salih Akbulut, UTSO Yönetim kurulu üyeleri, STK Temsilcileri, Kavacık Köyü Muhtarı Hayati Balkan, Av. Bülent Kaçar ve köyü halkı katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Köy Muhtarı Hayati Balkan, gelişmelerden haberdar olmadığını ve kendisine Mütevelli heyeti tarafından hiçbir bilgi verilmediğini belitti. Köy halkı tarafından kendisinin günah keçisi ilen edildiğini söyleyen Balkan hiç hak etmediği ağır hakaretlere maruz kaldığını söyledi.

 

Daha sonra söz alan köy halkından vatandaşlar ısrarla burada yapılmak istenen OSB’ye karşı olduklarını söylediler.

 

OSB’ye ilk tepki verenlerden ve mahkemeye suç duyurunda bulunan köy halkından Mehmet Günay, OSB’ye değil Çevre düzenine itiraz ettiğini, itiraz süresinde neden köyde askıya çıkarılmadığını Kavacık köyü halkına şimdiye kadar neden bilgi verilmediğini ve neden yangından mal kaçırır gibi köy halkından gizlendiğini sordu. 1. Sınıf tarım arazisinin katledildiğine vurgu yapan Günay, Burada yapılacak binaların yarın öbür gün çekip gittiğinde beton yığınlarının burada kalacağını ve köy halkı olarak bu araziden her zaman kuzukulağı ve mantar topladıklarını söyledi. Av. Bülent Kaçar Topraklarına, göletine burada sahip çıkan köy halkını kutluyorum dedi. Çevreye duyarlı kelimesi hangi belgede yer almaktadır. Diye soran Kaçar, Mütevelli heyetine kuruluş aşamasında yapılan hataları bir bir sordu. Kaçar, bundan sonra köy halkı olarak yasal haklarımızı kullanacağız dedi.

 

Soruları yanıtlayan Mütevelli heyeti Başkan yardımcısı Ercan İhtiyar, KOSB’nin tamamen Ticaret Bakanlığı nezdinde yapıldığını söyleyerek kendilerinin sadece prosedürü uyguladıklarını, çevreye zarar verecek bir OSB’yi bende istemem dedi.

 

Kaymakam Muhittin Gürel ilçeye yeni geldiğini gelişmeler le ilgili burada bilgi sahibi olduğunu bu toplantılar birkaç kez daha tekrarlanması gerektiğinin altını çizerek toplantıyı sonlandırdı.

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi