“Şimdi akılları başlarına geldi”
21.Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, tarım ve hayvancılığın yanlış politikalar sonucu bitme noktasına geldiğini yıllarca belirttiğini
08 Kasım 2018 Perşembe 09:28

 

 

21.Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek, tarım ve hayvancılığın yanlış politikalar sonucu bitme noktasına geldiğini yıllarca belirttiğini, o zaman anlaşılmadığına dikkat çekerek,  “Ancak; ülkemizde son dönemde aşırı şekilde temel ihtiyaç maddelerinin artması sonucu, özellikle tarım ve hayvancılık konusunda dışa bağımlı olduğumuzu anladık. Günaydın!” dedi.

 

Eski Milletvekili Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, kendi gıdasını üretmeyen ülkelerin bağımsızlıklarını kaybettiklerinin altını çizdi ve Türkiye'nin özellikle tarım ve hayvancılıkla kendi kendine yeten bir ülke iken şimdi dışa bağımlı olarak yaşayan bir ülke haline geldiğini söyledi. 

 

Tarım ve hayvancılık sektöründe yerli üreticiyle rekabet eden bir politika yürütmenin sonucunda ülkede tarım ve hayvancılığın yok edildiğini belirten Şimşek, şunları kaydetti:
“Bu gidişe kimse dur demedi. Çiftçi kuruluşlarımız başta olmak üzere, ziraat fakültelerimiz, tarım il müdürlükleri, tarımsal araştırma enstitülerimizin sesleri çıkmadı. Onlar koltuklarını korumakla uğraşırken tarım ve hayvancılığın geldiği noktada, sözün bittiği yerdeyiz.

 

Şimdi ne olacak, ne yapacağız?

Tarım ve hayvancılık konusunda dışa bağımlılıktan kurtarmak için yerli üreticilerimizle rekabet değil, destekleme primlerin, teşvikleri sağlamak, Ülkemizde bölgesel ürün desenleri üzerinde ihtiyaç duyulan yerli tohumların üreticiliğine ilgili kurumlarla işbirliği yaparak üretmek, Bölgesel ürün desenlerinde yetişecek ürünlerin değişen iklimsel koşulları dikkate alarak belirlemek, Mera ıslah çalışmaları yaparak yerli ırk üreterek, hayvancılığı geliştirmek, Üretici Birlikleri yasalarının gereğini yerine getirerek, üreticinin haklarını korunmasını sağlamak, İthal edilen tarımsal ürünlere verilen desteğin, yerli üreticilere verilmesini sağlamak, Hasat zamanında, dışarıdan destekli tarımsal ürünler getirmeyerek, üreticinin emeğinin karşılığını almasını sağlamak, Tarımsal girdi fiyatlarına tohum, mazot, gübre vs.. gibi ürünlere desteklemelerin arttırılarak, girdi fiyatlarının düşürülmesi, bütçeden ayrılan %2 kaynağın tamamının kullanılması, Süt üreticilerine gerekli desteklerin sağlanması vs..gibi sıralayabiliriz.

 

Özellikle tarım ve hayvancılık konusunda alanında uzman kişilerle bir komisyon kurulması, TBMM'sinde araştırma komisyonları kurularak acilen masaya yatırılması gereklidir.”

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi