‘Zamlar üretim maliyetini arttırıyor’
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, tarımsal üretim girdilerinde dışa bağımlı hale gelindiğini öne sürdü.
11 Ekim 2018 Perşembe 15:33

 

 

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, tarımsal üretim girdilerinde dışa bağımlı hale gelindiğini öne sürdü.

 

Üretim ve üretimde kullanılan malzemelerin ithal edildiğini savunan Ergin, dövizin artmasıyla çiftçinin ihtiyaç duyduğu ürünlerinde fiyatında önemli yükselişler olduğunu söyledi. Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, üreticilerin yüksek girdi maliyetleri karşısında zorlandığını ifade etti. Türkiye’nin birçok alanda ithalata bağımlı hale geldiğini iddia eden Ergin, “Özellikle tarımsal üretim girdilerinde dışa bağımlılık çok daha yüksek oranlarda. Çiftçinin üretim yapmak için kullandığı girdilerin çok büyük bölümü ithal.

 

Son aylarda dövizdeki artışa bağlı olarak bütün girdilerin fiyatı arttı. Bazı girdilerdeki fiyat artışı yüzde 50, bazıları yüzde 100’ün üzerinde. Dışa bağımlılık oranına göre fiyat artıyor” dedi. Yaşanan sıkıntıların hem üretici hem de tüketiciyi tedirgin ettiğini aktaran Ergin, konuyla ilgili acil önlemler alınması gerektiğini ifade etti. Mevcut şartlar altında üretim yapmanın zorlaştığını savunan Ergin, şöyle devam etti: “Girdilerdeki zamlar üretim maliyetini artırıyor. Çiftçi veya onun ürününü alıp işleyen sanayici artan fiyatları ürüne yansıtmak zorunda. Bunu yapamazsa zarar eder ve üretimi sürdüremez. İflas eder. Bugünlerde öyle bir noktaya gelindi ki, girdi fiyatlarının artması doğal karşılanırken veya bu artış ile ilgili kimse sorumluluk almazken, ürün fiyatına zam yapmak “vatan hainliği” olarak nitelendiriliyor. Üstelik devlet kurumları elektrik, doğalgaz ve diğer ürünlere her ay zam yapıyor. Doğalgazı, elektriği zamlı kullanan üretici bunu ürettiği ürüne yansıtınca “vatan haini” oluyor.

 

Böyle bir sistem, üreteni iflasa götürür. Nitekim son dönemde iflaslar arttı. En büyük risk artan girdi fiyatlarını ürettiği ürüne yansıtamazsa zarar eder. İflas eder. Elindeki varlığı da kaybeder. Bu nedenle devletin üretim yapan çiftçiye girdi fiyatlarındaki artış kadar destek olmalı. Tarımsal kredilerde uygun faiz ve ödeme koşulları getirilmeli. Aksi takdirde üretim yapılamaz ve doğrudan ürün ithalatı olur. Girdi fiyatları ne kadar artarsa artsın, üretim maliyeti ne kadar yükselirse yükselsin, domatesi, biberi, salatalığı ve diğer ürünleri hep aynı fiyata, ucuza tüketelim anlayışı üreticiyi iflasa götürür. Bu sadece yaş meyve ve sebzede değil, buğday, un, ekmek, süt, peynir, et yani aklınıza gelen her ürün için geçerlidir.”

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi