ŞİMŞEK; İktidar meydanı rantiyecilere bıraktı
21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek Rantiyecilerin kazanması için ülkemizde
11 Eylül 2018 Salı 14:44

 

 

21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek Rantiyecilerin kazanması için ülkemizde üretimi bıraktık ve dışa bağımlı hale geldik dedi.

 

Şimşek açıklamasında şunları söyledi: Ülkemizin geldiği süreçte kaybolan üretimimizin sonucunda balık tutmayı unuttuğumuzu ve balık yemeyi öğrendiğimizi hatırladık.

 

Yıllarca kendi gıdasını üretmeyen ülkeler bağımsızlıklarını kaybederler. Dışa bağımlı hale gelirler diye söyledik.

 

Ülkemizde bulunan Tarımsal Araştırma Müdürlüklerine kendi yerli tohumlarımızı üretme konusunda 2001 yılında milletvekilliği dönemimizde çalışmalar başlattık. Üniversitelerimizin Ziraat Fakültelerini devreye girmesinin öneminden bahsettik. Ancak bizler kolay yolu seçtik. Bunun içine siyaset ve ticareti de sokunca rantiyecilerin kazanması için kendi gıdamızın üretimini bıraktık. Dışa bağımlı hale getirildik ki! döviz artışlarından hemen etkilenerek temel gıda fiyatlarımızda ani artışlar olmaktadır. 

 

Ülkemizdeki siyasi anlayışla da Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Fonundan da yaklaşık 27 milyon kişiye nakti ve ayni yardım sağlayarak, ilk başta dışarıdan ucuz gıda alarak tarımda üretimi bitirdik. Çiftçiyi üretemez hale getirdik..

 

Bunun yanında çiftçi kuruluşlarına siyaseti soktuk. Çiftçi kuruluş başkanlarının birer siyasi rozetleri oldu. Onlarda çiftçinin sorununu unuttular. Başta şeker fabrikaları olmak üzere, süt üreticilerinin, ziraat odalarının, kooperatiflerin geldiği durum ortadadır. Herkes koltuğunun ve şahsi menfaatlerinin derdindedir. Çiftçimizde, halkımızda ne yapacağını bilememektedir. Herkeste bir sessizlik hakimdir.

 

Ülkemiz tarım ve hayvancılığının geldiği noktada. Muhalefet partilerinin sorumluluğu, İktidar partisi kadar vardır. Biz söyledik demekle bunun olmayacağını herkes biliyor.

Nihayet tarım ve hayvancılıkta yanlış politikaları kabul etmek zorunda kaldık. Bundan sonra ne yapmalı ona bakarak, yerli tohum yetiştiriciliğine, yerli tohum bankası kurulmasını faaliyete geçirilmesine önem verilmelidir. Tarım alanları talan edilmemeli, tohum üretim planlaması yapılmalı, çiftçi kuruluşlarımızı, kooperatiflerimizi, Ziraat odalarımızı, Tarımsal Araştırma Müdürlüklerimizi, Ziraat Fakültelerimizle birlikte zaman kaybetmeden eylem planları hazırlanmalıdır.

 

Unutulmamalıdır ki; elden gelen ile öğün olmaz, o da arandığında bulunmaz. Atasözümüzde olduğu gibi dışarıdan gelen gıda ürünlerine güvenmeyelim. kendi ürettiğimiz gıda ürünlerine güvenelim. Ülkemizin bir tarım ülkesi olduğunu unutmayalım. Yerli üreticilerimize destek verelim. Çiftçimizi, tarımı kalkındıralım. Onlara sahip çıkalım. yoksa bu vebalı bizler, çocuklarımız, torunlarımız, gelecek nesillerimiz öder..

Kendi gıdamızı üreten, bağımsızlığını güçlü kılan bir ülkemiz olmayı diliyorum. Ülkemizin ve halkımızın çıkarlarını koruyan çiftçi kuruluşları, siyasetçilerin olmasını temenni ediyorum..

 

Yerli tohumda ve gıda üretim yaparak, güvenli gelecek, yarınlara.

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi