İkinci el araç satıcıları bilgilendirildi
Edirne Ticaret İl Müdürlüğü 05.09.2018 Çarşamba günü saat 14.00’da Uzunköprü İlçesinde Ticaret ve Sanayi Odasında ikinci el motorlu
05 Eylül 2018 Çarşamba 16:45

 

 

Edirne Ticaret İl Müdürlüğü 05.09.2018 Çarşamba günü saat 14.00’da Uzunköprü İlçesinde Ticaret ve Sanayi Odasında ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapan kişi, tacirler ile esnaf ve sanatkârlara bilgilendirme de bulundu. Konu ile ilgili açılış konuşmasını yapan Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut ALTUN özetle;

 

Bilindiği üzere, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 16. maddesinin birinci fıkrası (b) bendine dayanılarak hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik 13 Şubat 2018 tarihli Resmî Gazetede yayımlanmıştır. Yönetmelikle birlikte, sektörün yasal alt yapıya kavuşturulması, haksız rekabetin ve kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesi, nitelikli insan kaynağı yaratılması, ikinci el motorlu kara taşıtları ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, mesleğe itibar kazandırılması ve meslek gruplarına duyulan güvenin arttırılması ile hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyetinin arttırılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda Yetki Belgesi 13 Mayıs 2018 tarihinden itibaren İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi sistemi üzerinden işletmelerin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilmeye başlanmıştır.

 

Yönetmelik kapsamında artık ikinci el araçlar için garanti verilecek olup bu araçların satışı öncesinde 8 yaş veya yüz atmış bin kilometre altındaki araçlar için ekspertiz raporu aranacaktır. Yine araçların satışında "taşıt teslim belgesi" düzenlenecek ve bu belgede, aracın kilometre bilgileri, boyalı ve değişen parça bilgileri yer alacaktır. İkinci el araç satan oto galeri veya yetki belgeli kuruluşlar, satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre garanti verecek olup garanti kapsamında satılan ikinci el araçların arızaları ise en geç 30 iş gününde giderilecektir.

 

Yeni düzenlemeye göre, firmalara ikinci el araçların satışı için 5 yıl süreli yetki belgesi verilecektir. Yetki belgesi alabilmek için belirlenen şartlar arasında mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak, esnaf ve sanatkârlar odasına veya sanayi ve ticaret odasına kayıtlı olmak, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmak ve devletin güvenliğiyle anayasal düzene karşı suç işlememiş olmak gibi şartlar belirlenmiştir.

 

Sözü edilen yönetmelikte ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan yerler ve bu yerlerde  aranan şartlarda, çevreye ve trafiğe yük getirmeyen yerlerde ve içinde ikamet amaçlı kullanılan bağımsız bölüm bulunmayan yapılarda açılması, açık ve kapalı alan toplamının en az dört taşıtın kapladığı alan büyüklüğünde olması; otomobil için 25m2, motosiklet için 5 m2, diğer taşıtlar için en az 50 m2, teşhir alanının net yüksekliğinin en az üç metre olması, LPG’li, CNG’li veya LNG’li (gazlı) araçlar için açık alana sahip olunması ve taşıtların güvenli giriş-çıkış yapmalarına uygun, mali sorumluluk sigortasının yapılmış olması gerektiği belirtilmiştir. Yönetmelik kapsamında gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendileri. Ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az biri, şubelerde ise şube müdürü ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı (Seviye 4) ve Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları gerektiği belirtilmiştir. Yetki belgesi alınabilmesi için ön koşul olan mesleki yeterlilik belgesi ise yalnızca mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca verilebilmektedir. Şu anda ulusal yeterlilik almış altı firma bulunmaktadır.

13.08.2018 tarihinden önce açılmış olan işyerlerinin 13.08.2019 tarihine kadar yönetmelikteki öngörülen nitelikleri sağlayarak yetki belgesi almaları zorunludur. İlgili Yönetmeliğe aykırı hareket edenler hakkında Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 18 inci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacaktır.

 Şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi