Tecilsiz kullanamazsınız
Motosiklet, Motorlu Bisiklet, Elektrikli Bisiklet, ATV ve UTV Tipi Araçların Tescil İşlemleri, Bu Araçları Kullanırken Sürücü Belgesi
07 Ağustos 2018 Salı 13:44

 

 

Motosiklet, Motorlu Bisiklet, Elektrikli Bisiklet, ATV ve UTV Tipi Araçların Tescil İşlemleri, Bu Araçları Kullanırken Sürücü Belgesi Gerekip Gerekmediği hakkında İlçe Emniyet Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaptı.

 

Trafik Denetleme Büro Amirliği ekiplerimizin yapmış olduğu denetimlerde, İlçemizde son zamanlarda Motosiklet, Motorlu Bisiklet, Elektrikli Bisiklet, ATV ve UTV olarak tanımlanan araçların, tescilsiz olarak trafikte kullanıldıkları tespit edilmiş ve görülmüştür.

 

Yapılan araştırmada; vatandaşlarımız tarafından, özellikle Motorlu Bisiklet ve Elektrikli Bisiklet cinsi araçlar için tescil zorunluluğu (plaka-ruhsat) bulunmadığı ve bu araçlar için sürücü belgesi gerekmediği yönünde YANLIŞ bilgi sahibi oldukları anlaşılmıştır.

 

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve bu Kanuna bağlı, Karayolları Trafik Yönetmeliğindeki ilgili amir hükümler doğrultusunda, araçların tanımları, tescil işlemleri, sınıfları ve sürücü belgesi sınıfları belirlenerek, yapılacak iş ve işlemler hüküm altına alınmıştır.

 

Vatandaşlarımız tarafından satın alınan araçların UYGUNLUK BELGELERİNDE, aracın kategorisi, motor ve şase numaraları ile tip onay numarası yazılı ise, bu araçlar kalıcı olarak tescil edilmekte, bu araçlara tescil belgesi ve plaka çıkartılması zorunluğu bulunmaktadır. Yine; araçların sınıflarına göre kullanımlarında da, sürücülerde, sürücü belgesi olması gerekmektedir.

 

Bu kapsamda; tescilsiz araçların çevreye vermiş olduğu rahatsızlıkları önlemek adına, İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bağlı Trafik Denetleme Büro Amirliği ekiplerimiz başta olmak üzere, diğer ekiplerimiz tarafından da, özellikle hareket halinde ve park halinde bulunan tescilsiz bu tür araçlara yönelik denetimler, artırılarak devam edilecektir.

 

 Vatandaşlarımızın trafik yönünden idari yaptırımlarla karşılaşmamaları önem arz etmektedir.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi