Borçla nereye kadar
Hükümetin yıllardır “borçlanarak büyüyoruz” konusundaki beyanatlarına, Saadet Partisi Ekonomi Komisyonu Başkanı Selim Tekin açıklamada bulundu.
01 Ağustos 2018 Çarşamba 09:57

 

 

Hükümetin yıllardır “borçlanarak büyüyoruz” konusundaki beyanatlarına, Saadet Partisi Ekonomi Komisyonu Başkanı Selim Tekin açıklamada bulundu.

 

Tekin açıklamasında, “Borçlanarak büyüyoruz tezinin sürdürülebilir olmaktan çok uzak olduğunu Saadet Partisi olarak yıllardır ifade ediyoruz. Üretim tabanlı ekonomik modele geçilmesi gerekirken mevcut ekonomik politika ile iflasın eşiğine gelinmektedir. Hayat standartlarının yükselmiş olmasını ekonomik büyüme ile açıklamanın yanlışlığı, ülke ekonomisinin borç batağına sürüklenmesine neden olmuştur. Ekranlar ile ekonomik gerçekler birbiriyle örtüşmemektedir.

 

Konunun uzmanlarından, Emekli Hazine Müsteşar Yardımcısı Hakan Özyıldız’ın hazine verilerinden hazırladığı tabloya atıfta bulunan Selim Tekin,  “Buna göre Türkiye’de şişirilmiş ekonomi balonunun patlaması an meselesidir!” şeklinde konuştu. Tekin devamla;

 

İÇ BORÇ 2.8 TRİLYONA YÜKSELDİ!

Hazine’nin verilerine göre Türkiye borçlanarak büyüyor! AK Parti hükümetinin iş başına geldiği 2002 yılında iç borçların toplamı 214 milyar lirayken, 2018’in ilk üç ayı itibarıyla bu rakam 2.8 trilyon liraya yükseldi.

 

VATANDAŞIN BORCU 70 KAT ARTTI!

Aynı dönemde özel şirketlerin borcu 41 milyar liradan 39 kat artarak, 1.6 trilyon liraya çıkarken vatandaşın bireysel borcu ise 70 kat artarak, 525 milyar liraya fırladı.

Özel şirketlerin dış borcu ise 47 milyar liradan, 18 kat artışla 843 milyar liraya ulaştı.

 

EKONOMİ BALONUNUN PATLAMASI AN MESELESİ!

Ekonominin her alanında borca dayalı yatırımlar yapılırken, hem ülke hem de vatandaşların üretim yerine tüketime yöneltildiğine dikkat çeken Selim Tekin, “Kendi kendine yeten tarım ülkelerinden biriyken şimdi saman, susam ve de çerezlik ayçiçeği dahi dışarıdan ithal etme durumuna geldik. Hal böyle olunca ülke olarak borçlanarak ekonomiyi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Sonuçta Dolar 5, Avro ise 6 lirayı zorluyor. Böyle devam ederse ekonomi balonunun patlaması an meselesidir” uyarısında bulundu.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
TÜİK’ten Rastgele Korona testi
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi