Köprü ve Saban biçilmeye başlandı
Uzunköprü Ziraat Odası, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Edirne’de genelinde geliştirilen Köprü ve Saban isimli buğday
09 Temmuz 2018 Pazartesi 10:03

Köprü ve Saban biçilmeye başlandı

 

Uzunköprü Ziraat Odası, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Edirne’de genelinde geliştirilen Köprü ve Saban isimli buğday çeşitlerinin ilk hasadı geçtiğimiz günlerde yapıldı.

 

Uzunköprü Ziraat Odası, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Edirne'de genelinde geliştirilen Köprü ve Saban isimli buğday çeşitlerini üreticisi ile buluşturmak adına geçtiğimiz Kasım ayında ekim yapılmıştı. Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Kayahan Çolak, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından 2015 yılında tescil ettiren Köprü ve Saban isimli buğday çeşitlerini, enstitü ile anlaşarak bu yıl deneme amaçlı ektiklerini ve üretici tarafından ilk ekimi yapılıyor. Çolak, "Amacımız çiftçimiz kendi tohumunu kendisinin üretmesini sağlamak" dedi. Uzunköprü-Çöpköy yolunda bir üreticinin 40 dönüm tarlasına Köprü cinsi buğday tohumu ekimini gerçekleştirdiklerini söyleyen Çolak,  bugün de bu tarladan mahsulü alıyoruz. "Oda olarak seçildiğimiz ilk günden itibaren üreticilerimize en iyi hizmeti vermeye çalıştık. Araştırmalar içerisine girdik. Çiftçimize kaliteli ürünü ucuza nasıl verebiliriz sorusu çerçevesinde şimdi de Trakya'da bir ilk olan bir çalışmaya imza attık. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından 2015 yılında tescil ettiren Köprü ve Sapan isimli buğday çeşitlerini, enstitü ile anlaşarak bu yıl deneme amaçlı ektik. Yanımızda bulunan 90 dönümlük araziye ekilecek bu alanı ikiye bölerek ekim işlemini gerçekleştirdik. Bu yıl deneme yılı olduğu için ekilişinden biçilişine kadar her safhayı takip ettik. Şimdi tarladan mahsul alma zamanı geldi. Bu yıl bildiğiniz gibi doğa şartları buğdayın verimini etkiledi. Biz yine de dönümünden 300 kilo üzerinde verim aldık. Bizler Ziraat Odası olarak her zaman üreticimizin yanında yer aldık. Şimdi buradan sizlerin aracılığı ile çiftçilerimize sesleniyorum. Adını ilçemizden alan Köprü buğday çeşidini tarlasında ekmek isteyen herkese tohum desteğinin yanında özellikle her türlü hastalığa dayanıklı olan Köprü tohumunu kullandıkları zaman tohum, gübre ve her türlü ziraat hizmetlerinde kendilerine yardımcı oluyoruz. Çiftçilerimizin sadece en az 50 dönüm ve üzeri alanlarda bizlere gelip müracaat etmeleri yeterli dedi.

 

 

 

 

 

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Partilerde listeler belli oluyor
Edirne Çöp, Çamur ve Çukurdan 31 Mart’ta kurtulaca
“Meriç bizim sevdamız. Bizim ortak hayat alanımız”
Gözde okulumuzun 3 öğrencisi Almanya’ya gitti
“ETKİLİ BİR DÜZENLEME İSTİYORUZ”
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi