Şimşek; “Çiftçimizin dayanma gücü kalmamıştır”
21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek TMO’nun açıkladığı buğday fiyatları çiftçimizde hayal kırıklığı yarattı dedi.
28 Mayıs 2018 Pazartesi 08:32

 

 

21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek TMO’nun açıkladığı buğday fiyatları çiftçimizde hayal kırıklığı yarattı dedi.

 

Şimşek yazılı basın açıklaması yaptı ve TMO’yu eleştirdi. Şimşek’in açıklaması şöyle; TMO'dan buğday alım fiyatları seçim öncesi açıklandı. Çiftçilerimizde açıklanan alım fiyatı geçen yıla göre %10 artış olması hayal kırıklığına neden olmuştur. 

 

TMO 2018 Buğday alım fiyatları şöyle; Anadolu Beyaz ve Kırmızı sert buğday 1.050 TL/ton, Diğer Beyaz  ve Kırmızı Buğday 1.000 TL/ton'dur. Ayrıca Buğdayda ton başına 50 TL prim ödemesi yapılacak, Üreticilerden ton başına 7 TL boşaltma ücreti alınmayacaktır.

 

Çiftçimiz ürününün ve emeğini karşılığını alamamakta, kredi borçları başta olmak üzere ödeyememektedir. Çiftçimiz girdi fiyatlarının başta mazot, gübre ve ilaç olmak üzere yaklaşık %40 artmıştır. Çiftçimiz yanlış tarım politikaları sonucu sahipsiz durumu getirilmiştir.

 

TMO'nun buğday fiyatının açıklanması, diğer taraftan hasat zamanı  ithalatta gümrük vergisini düşük olması çiftçilerimiz üzerinde umutsuzluğa itmiştir. Bölgemizin ilk hasadı olan buğdayımızın TMO alım fiyatı çiftçimizin memnun etmemiştir. Bir taraftan bölgemizin buğdayı olan pehlivan ve flamura 85 gibi ürünlerimiz KIRMIZI SERT BUĞDAY cinsinden olması gerekirken, TMO alımında ve piyasada KIRMIZI YARI SERT BUĞDAY cinsinden işlem görmektedir. 

 

Çiftçimizin dayanma gücü her geçen gün azalmakta, kendilerine sahip çıkılmasını beklemektedirler. Burada bizlere büyük görevler düşmekte olup, çiftçimizi ve tarım kesiminin yaşadığı sorunları, ileride doğabilecek sorunları tespit edip, vakit kaybetmeden çözüm üretmek zorundayız. Allah çiftçimizin yardımcısı olsun.

Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
YORUMLAR
Bu habere ilk yorum yapan siz olun...
YENİ YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi